Mnogi roditelji svojim bivšim partnerima ne dopuštaju čak niti da redovito viđaju djecu. Zbog svega pate djeca pa u Vladi najavljuju izmjene obiteljskog zakona kojima bi se posvađane roditelje kažnjavalo. I to drastično!
Slavko bezuspješno pokušava sudjelovati u odgoju svoje četverogodišnje kćeri. Oko toga s bivšom suprugom kojoj je dodijeljena privremena skrb teško nalazi zajednički jezik.
'Dijete bez obzira s kojim roditeljem živi trebalo bi imati pravo na oba roditelja i maksimalno provoditi vrijeme i s jednim i drugim roditeljem', ističe otac Slavko. Da se roditeljski inat ne bi nastavio lomiti na leđima djece, u Vladi će do kraja godine izmijeniti obiteljski zakon.
'Riječ je o tome da je interes djeteta bez obzira na to žive li roditelji u braku ili ne da ima kontakte i sa jednim i sa drugim roditeljem i ovi mehanizmi trebaju zapravo omogućiti veću zaštitu dječjih prava', ističe Milanka Opačić, Ministrica socijalne skrbi i mladih.
Novina je uvođenje zajedničkog skrbništva nad djetetom. Udruge koje skrbe o dječjim pravima to pozdravljaju. 'Najveća zamjerka trenutačne situacije je da je dijete najmanje važno u cijelom postupku. Svi se bave roditeljima. Mi vjerujemo da će to novi zakon promijeniti', smatra Asenka Kramek, predsjednica udruge dijete-razvod.
Komunikaciju djeteta s oba roditelja struka drži izrazito bitnom. 'Da se osjeća i voljenim i prihvaćenim. Da se dijete mora u tijeku svog razvoja identificirati sa oba roditelja, da dijete osjeća da je on zapravo polovica jednog i drugog roditelja', ističe Gordana Buljan Flender iz poliklinike za zaštitu djece.
Po uzoru na zemlje europske Unije posvađane roditelje čekaju i kazne. 'Postoje i neke novčane kazne, postoji i mogućnost da vam se smanji alimentacija ukoliko ne dozvolite drugom roditelju da viđa dijete do jedne zadnje mjere a to je da se može promijeniti od strane suda i odluka o skrbništvu', dodaje Opačić.
Roditelje će se tako prisiljavati na bolju suradnju u korist djeteta. Važnu očinsku ulogu u životu svoje kćeri Slavko je spreman preuzeti.