Prema ranijim najavama iz Vlade rashodi su trebali biti niži za oko 4,5 milijardi kuna u odnosu na prošlu godinu. Nakon toga se iz Vladinih krugova spominjalo manje smanjenje, za 4,3 milijarde kuna. To se u konačnici smanjilo na 4 milijarde kuna. U 2012. godini država bi trebala imati rashode od 118,8 milijardi kuna, umjesto predviđenih 117,6 milijardi kuna.
Planirani prihodi iznose oko 108,95 milijardi kuna, što je 1,4 posto više nego 2011., a deficit proračuna planiran je na 9,9 milijardi kuna, ili 2,8 posto BDP-a. Spomenimo i da se od ukupnog smanjenja rashoda od 4 milijarde kuna 598,7 milijuna kuna odnosi na razvojne stvari - regionalne projekte EU, projektima za pomoć pri zapošljavanju te uz poljoprivredu.
'To je nešto što moramo učiniti da bi nam sutra bilo nešto bolje, a prekosutra bitno bolje', izjavio je danas premijer Zoran Milanović. Dodao je i da s ovim proračunom neće biti eksplozije investicija, ali i da se bez njega ne bi ništa dogodilo.
>> Josipović o proračunu: Ovo je vidan zaokret u odnosu na Vladu Jadranke Kosor
'Ovo su mjere štednje koje moraju potaknuti kvalitetan razvoj Hrvatske. Ovaj proračun je racionalan i realan', rekao je Milanović. Na današnoj sjednici Vlade rečeno je kako će Vlada amandmanom na proračun osigurati i sredstva za financiranje školskog prijevoza, što bi stupilo na snagu iduće školske godine.
Materijalni se rashodi smanjuju za 317 milijuna kuna, a rashodi za subvencije za ukupno 1,2 milijardu kuna, pri čemu je smanjenje za poljoprivredu 817 milijuna kuna, a na stavci HŽ-a ukupno 543 milijuna kuna. Vlada u ovoj godini predviđa gospodarski rast od 0,8 posto te inflaciju od 2,4 posto.
Privatizacija CO: Država planira zadržati 25 posto plus jednu dionicu
Ukupne potrebe za financiranjem države i izvanproračunskih fondova u ovoj će godini iznositi oko 23 milijarde kuna, od čega će se dvije milijarde kuna namaknuti privatizacijom, a ostatak zaduženjem na domaćem i inozemnom tržištu.
Država planira privatizaciju Croatia osiguranja u kojem bi, kako se doznaje, zadržala 25 posto plus jednu dionicu i za tu privatizaciju planira raspisati javni natječaj, dok kod Hrvatske poštanske banke predviđa dokapitalizaciju (EBRD) te prodaju dionica u državnom vlasništvu, a za što bi mogli biti zainteresirani mirovinski fondovi.
Predloženim zakonom o izvršenju državnog proračuna, Vlada je ovlaštena zadužiti se na domaćem i inozemnom tržištu za 18,8 milijardi kuna, dodatno i do iznosa neostvarenih primitaka od privatizacije. Prednost pri izvršavanju proračuna imaju otplate glavnice državnog duga od 9,2 milijarde kuna i pripadajuće kamate. Izvanproračunski fondovi se mogu zadužiti u iznosu od 2,7 milijardi kuna.
Vladinom kabinetu bile su potrebne 52 minute da rasprave i pošalju prijedlog proračuna u Sabor, a na raspravi su govorili samo premijer i ministar Slavko Linić.