Predstavnici Radničkog vijeća, Sindikata novinara te ogranka Hrvatskoga novinarskog društva u Vjesniku upozoravaju da im nakon vladine nedavne odluke o sufinanciranju lista u idućih šest mjeseci, uz obvezu restrukturiranja, do danas nije poznat ni jedan detalj tog procesa.
>> Vjesnikovci: Vlada je odgovorna za stanje u kojem je list
'Smatramo da ta vladina odluka može biti samo osnova na kojoj će se početi trajno rješavati godinama taloženi problemi lista te da restrukturiranje poslovnog procesa mora podrazumijevati i promjenu dosadašnje uređivačke i poslovne politike koje su Vjesnik prije desetak dana dovele pred samo gašenje', ističe se u priopćenju za javnost i pismu premijerki Jadranki Kosor. S predsjednicom vlade traže sastanak i podatke o tome kakvi su točno vladini planovi u vezi s Vjesnikom.
Vjesnikovce zabrinjava činjenica da se u predviđenu restrukturiranju 'unaprijed odustaje od 50 posto zaposlenika, a da pritom ni redakciji ni javnosti nisu poznati ni obrisi koncepta budućeg Vjesnika'. Pitaju se i na temelju kojih analiza se došlo do te procjene.
'Nezadovoljni smo i činjenicom da je vlada u svojoj odluci propustila najaviti mogućnost pretvaranja Vjesnika u javno glasilo i donošenja zakona o Vjesniku, jer se time otvara prostor za različite interpretacije te odluke. Posebno nas zabrinjavaju informacije koje stižu do nas ovih dana, po kojima bi nakon restrukturiranja list Vjesnik - saniran novcem poreznih obveznika - mogao biti privatiziran'.
Radničko vijeće, novinarski ogranak i sindikalna podružnica Vjesnika također ističu kako su se jasno očitovali da žele Vjesnik kao javno glasilo nacionalne distribucije, poslovanje kojega bi bilo uređeno posebnim zakonom, o čemu su svoje stajalište dali HND i Sindikat novinara Hrvatske, a poduprla ga je, kako kažu, i hrvatska intelektualna javnost.