Nedostaje plavaca

Više od 2 tisuće policajaca s PTSP-om

Slika nije dostupna
Na bolovanju je više od dvije tisuće policajaca. Svi su na liječničkim pregledima u posljednje tri godine dobili dijagnozu PTSP-a. Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko poručio je da oni ne mogu raditi u policiji te najavio preraspodjelu na druge poslove i slanje oboljelih u mirovinu.

Službenici oboljeli od PTSP-a ne mogu obavljati iznimno stresne i zahtjevne situacije te zadatke na terenu koji iziskuju upotrebu oružja. 'Svi kojima je dijagnosticiran PTSP su na bolovanju i to su obično dugotrajna bolovanja koja završavaju odlaskom u mirovinu', rekao je Dubravko Novak, tajnik kabineta ministra unutarnjih poslova.

Teoretski i postoji mogućnost preraspodjele na druge poslove unutar ministarstva. 'Treba im naći zadovoljavajuće radno mjesto unutar ministarstva unutarnjih poslova, s tim da naglašavam da je u tom slučaju ta dijagnoza isključiva s oružjem', rekao je psihijatar Herman Vukušić. No malo će se njih u stvarnosti odlučiti za preraspodjelu. Većina od 2.200 oboljelih, branitelji su sa statusom ratnih vojnih invalida, drugim riječima, mirovine će im biti gotovo kao plaće.

Spominjući brojke odlazećih, uvijek se potegne i pitanje nedostatka novog kadra. 'Naša država ima kronični nedostatak policijskih službenika. Prema našim procjenama oko 4.000', rekao je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije.

Iz policije poručuju da se 'uspijevaju pokrpati koliko mogu', no bit će teško, pogotovo za nekoliko godina, kad se krene s primjenom Schengena, 1.500 policajaca morat će samo čuvati granicu. Od kad je ukinuta srednja policijska škola 2000. godine, za policajca se moraju položiti jednogodišnji tečajevi. Iz MUP-a ipak tvrde kako će ovaj intezitet stvaranja novih policajaca - biti dovoljan za čuvanje reda i mira u Hrvatskoj.

Povezane teme