Više od 15 tisuća prekršaja iz radnog odnosa

Slika nije dostupna
Državni inspektorat prošle je godine otkrio i procesuirao 15.418 prekršaja iz radnog odnosa u ukupno 12.962 provedenih inspekcijskih nadzora. Podneseno je 50 kaznenih i 6340 prekršajnih prijava protiv poslodavaca i odgovornih osoba.

Nešto manje od trećine inspekcijskih nadzora (4918) pokrenuto je po podnescima radnika, sindikata, udruga poslodavaca ili drugih tijela državne uprave, stoji u priopćenju Državnog inspektorata.

Zatečeno je 2715 nezakonito zaposlenih, od čega 1284 stranaca koji su u Hrvatskoj radili bez radne dozvole, a zbog utvrđenih nezakonitosti 401 poslodavcu privremeno je na 30 dana zabranjeno obavljanje djelatnosti.

Inspektorat je zatekao 6499 radnika koji nezakonito rade prekovremeno, noću ili u preraspodijeljenom radnom vremenu. Gotovo dvije trećine bile su žene.

Utvrđeno je da su poslodavci uskraćivali pravo na tjedni odmor čak  1583 radnika.

Zbog kršenja radničkih prava Inspektorat je podnio 6340 prekršajnih prijava, a zbog sumnje da su počinili kaznena djela povrede prava na rad i drugih radničkih prava podnijeto je 50 kaznenih prijava protiv poslodavaca i odgovornih osoba, stoji u priopćenju.