Hrvatska svake godine bilježi desetak zrakoplovnih nesreća, najčešće manjih letjelica. Novinar magazina Provjereno razgovarao je s Dinkom Vodanovićem, glavnim istražiteljem zrakoplovnih nesreća. On je potvrdio kako je zbog sve većeg broja zrakoplova i sve veća gužva na nebu, a samim tim raste i broj nesreća.
Najveća gužva, kaže Vodanović, tek nas očekuje u ljetnim mjesecima, kada najviše rekreativaca krstari nadmorskim visinama. U Hrvatskoj je registrirano više od 300 letjelica. A samo u posljednjih 15 godina, izdano je oko 1300 dozvola. I premda je zračni promet najsigurniji, od 2002. godine u zrakoplovnim nesrećama poginulo je 27. ljudi.
Tomislav Krajan iz Novog Marofa za dlaku je izbjegao smrt 12. rujna protekle godine kada je s prijateljm koji ima pilotsku dozvolu krenuo napraviti nekoliko krugova iznad Varaždina. Ubrzo je stao motor zrakoplova i nisu se više mogli spustiti. Počeli su gubiti visinu te su padajući spazili dalekovod i umrli od straha da se ne sruše baš na njega. Nekoliko sekundi kasnije zrakoplov je uspio izbjeći dalekovod i ribnjak te se srušio u kukuruz. Imali su sreće; pilot je prošao sa slomljenom nogom i tri kralješka, a Tomislav se izvukao s jednim slomljenim kralješkom i porezotinom na licu.
Iako se u većini nesreća kalkulira s neispravnošću letjelica, Vodanović kažer da je ipak drugačije. 'Ja vam moram reći da je vrlo rijetko tehnika, ona je zakazala u možda dva do tri slučaja koja sam ja istraživao. Sve je nažalost, moram ponoviti, u ljudskom faktoru', rekao je Vodanović te dodao kako je vrlo interesantno da se većina nesreća događa pilotima koji imaju do sto sati leta i koji imaju preko 50 godina. 'Ovi prvi misle da sve znaju, a drugi su se opustili', objašnjava Vodanović.
Cijelu priču o ljudima koji su preživjeli pad zrakoplova pogledajte u priloženom video prilogu.