Video: Prosvjedna povorka u povodu Međunarodnog dana žena

U povodu Međunarodnog dana žena, Ženska mreža Hrvatska, u suradnji sa Savezom samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), Nezavisnim hrvatskim sindikatima (NHS) i Hrvatskom udrugom sindikata (HUS), organizirala je danas prosvjednu povorku od Tratinske do Cvjetnog trga, pod motom "100 godina ženske borbe, 100 godina neispunjenih zahtjeva".

Povorka je krenula ispred trgovine Kerum, a prosvjednice su uoči polaska, blagajnicama u Kerumu simbolično uručile stolicu, poručujući tako vlasniku te trgovine Željku Kerumu, da dopusti svojim blagajnicama sjedenje dok rade.

"Stop viklerima", "Platiti i ograničiti prekovremeni rad", "Mama, opet radiš prekovremeno", neke su od parola koje su nosili sudionici prosvjeda tražeći da načelo o ravnopravnosti spolova u Hrvatskoj prestane bit samo deklarativne naravi.

Predsjednica SSSH Ana Knežević, rekla je kako se 85 posto svih ugovora o radu sklapa na određeno vrijeme, a 80 posto njih sklapa se sa ženama.

Tražimo izmjenu Zakona o radu i ograničavanje trajanja ugovora o radu na određeno vrijeme na godinu dana, poručila je Knežević.

Žene ne mogu biti majke, jer ih se prilikom zapošljavanja pita o tome hoće li se udati i planiraju li imati djecu, a neki poslodavci ženama dijele anti-baby pilule, rekla je Knežević.

Svake godine na Dan žena kao kroničari bilježimo koliko žena radi, a koliko ih je nezaposleno, koliki je broj ugovora na određeno vrijeme, te gdje se sve krše ženska prava, rekao je čelnik NHS-a Krešimir Sever. Dodao je da to radimo i danas, a vjerojatno ćemo o istoj statistici govoriti i u povodu Dana žena iduće godine, a sve to govori o stanju u hrvatskom društvu.

Tražimo da se prigodnjačke poruke ženama prestanu odašiljati samo na Dan žena, već želimo da svaki dan u godini bude Dan žena, poručio je Sever.

U prigodnom letku koji je dijeljen na Cvjetnom trgu, među ostalim se podsjeća kako su žene još uvijek manjina među zaposlenima, a one koje rade, prosječno imaju 11 posto manju plaću od muškaraca. Starosna mirovina žena je 19,8 posto niža od mirovine muškarca.

Povezane teme