Hvale vrijedna akcija otrijeznila je roditelje i njihove školarce, zbog apsurdnog zakona, malo tko je mogao razmijeniti stare udžbenike. Zato što prošlogodišnji udžbenici nisu na ovogodišnjem popisu, koje su roditeljima podijelile učiteljice, a razlika je samo u nazivu knjige ili boji njezinih korica. Tako za recimo matematiku, postoje različite knjige, različitih autora i različitih izdavača. Sve to mi plaćamo, a Vlada ne mijenja zakon! Oni sretnije ruke, uspjeli su razmijeniti udžbenike i dobrano uštedjeti. S popisom u jednoj te novcem u drugoj ruci, učenik Alen Bagarić je krenuo u nemoguću misiju. Geografija, biologija ili hrvatski jezik, jedan predmet, a sedam različitih udžbenika. Nije ni čudo što niti jedna na Alenovom popisu nije odgovarala današnjoj ponudi.
>> Kompleti udžbenika u antikvarijatima
Požalio se i gradonačelnik
'Meni za treći razred od prošlogodišnje generacije valja samo pet knjiga, a sve drugo je neupotrebljivo', rekao je Alen. I nije se Alen danas jedini preznojavao zbog apsurdnog hrvatskog zakona. 'I meni jedno dijete kreće u drugi razred, a jedno u prvi razred, no ne može koristiti knjige od starijega brata. A ista je škola, samo je jedan prvi a, a drugi prvi b, svaki ima različite udžbenike', požalio se i Krešimir Bubalo, gradonačelnik Osijeka. No, neki su ipak napunili košaricu i profitirali. 'Kćer je kupila devet knjiga i ja sam dosta prodala, i uštedjela, pa oko 1.000 kuna, rekla je Dragica Kuzman, majka.
Zarada za izdavače
Ako ništa drugo, Vlada je ove ljude natjerala da se druže u subotnje prijepodne. Tko nije razmijenio knjige, roditeljima je javio tužnu vijest - ipak ćemo morati u knjižaru! Vlada predlaže da se udžbenici mijenjaju tek svake četiri godine, kako bi djeca ipak uspjela razmijeniti udžbenike. To će pomoći roditeljima? No i svake četiri godine će dva plus dva biti četiri, Jadransko more će se zvati - Jadransko, a Prvi svjetski rat počet će istoga datuma. Promjenu izdavača, ili boju korica knjiga, zasigurno roditelji ne bi trebali plaćati. Osječki župan predložio je ministarstvu da odluku o izboru udžbenika prepusti lokalnoj samoupravi, kako bi sva djeca učila iz istih udžbenika i mogla nakon toga razmjenjivati literaturu. U tom slučaju profitirali bi roditelji, ali na čemu bi zarađivali izdavači?