'Osoba je pogođena, stavljena pod nadzor, zavezana je. Nakon što je stavljena pod nadzor i zavezana, prilazimo joj, skidamo patronu, stavljamo slijedeću za svaki slučaj i prilazimo', opisao je postupak korištenja tezera Damir Sladin, instruktor za protuterorističku taktiku ATJ Lučko. Učinak je jednostavan. Huligan je onesposobljen u trenu, paralizirani su mu mišići, no osoba može vrištati, govoriti, plakati. Dokazano je i da nema nikakvih smetnji na osobama koje nose pacemaker. Impulsi jednostavno grče mišiće. Tezer se koristi prvenstveno kao sredstvo za ispaljivanje strelica koje pogoni komprimirani dušik. Može ga se koristiti i kao elektrošoker. S obzirom na to da ova sprava nije opasna po život, odlučila sam stati pod elektrošoker. No, da ne bih vikala ili pala u nesvijest, preporučili su da uz mene bude policajac koji će me za svaki slučaj pridržavati.
>> VIDEO: Nove snimke policije: 'Sve je bilo po zakonu!'
'Pustit ću impuls i vidjet ćete da osobu koja drži osobu drži na koju se primjenjuje neće prijeći', Sladin je opisao postupak. Ovakva metoda bila bi dobra i za stadione. 'Definitivno bi pomoglo, zato jer osoba koja bi bila pogođena ona bi automatski prestala s narušavanjem javnog reda i mira, a osobe koje bi bile oko ne bi vidjele da je stvar ozbiljna', kaže Sladin. A da je stvar ozbiljna, uskoro bi mogli početi shvaćati i ostali. Policija već razmišlja o uvođenju konjice koja je u akciji bila od 1994. do 2000. Naručena je iz Mađarske i bila ujahana.'Njihova primarna zadaća je bila osiguranje i zaštita državne granice', kazao je Oliver Sviben, policijski službenik za obuku vodiča i dresuru službenih pasa.
Učinkovitima su se pokazali u smirivanju protuvladinih demonstracija u Budimpešti. Plemenite životinje već godinama koriste svjetske i europske sile. Pomogle bi i Hrvatskoj, pa o njima razmišlja i ministar Karamarko. 'Ne, konji ne bi ulazili na stadion, na same tribine jer je nemoguće. Zato bi konji bili korišteni na većim prostorima gdje je velika masa ljudi i gdje bi pružali potporu drugim snagama policije', kaže Sviben. Uz psihološki moment, napadači bi bježali pred policijskim jahačima. Računa se kako jedan policajac na konju vrijedi kao deset običnih policajaca.