Zagreb, Rijeka, Split, Bjelovar - svoje nezadovoljstvo brojni su zdravstveni djelatnici iskazali pred bolnicama. Upozoravaju na izrabljivanje i podcjenjivanje svih zdravstvenih djelatnika redom i traže povećanje koeficijenta i vraćanje uvjeta rada koji su im u prijašnjoj odredbi ukinuti.
Zbog štrajka je došlo do zastoja na nekoliko zavoda u splitskom KBC-u - od laboratorijske dijagnostike, radiologije do patologije i citologije, pa je bilo i ljutnje među pacijentima, premda neki ističu i da treba razumjeti osoblje koje radi za crkavicu.
''Nadam se da će Ministarstvo imati sluha jer nas iza ovoga čeka mukotrpan posao zaostataka koji smo mi voljni odraditi i produžavanjem radnog vremena'', kazala je Ivana Krešo sa Zavoda za patologiju.
Oni na vlasti sebi su digli plaće, a nama dali mrvice, poručuju iz Rijeke. ''Je li sramotno da vozač saniteta ima manju plaću nego vozač vlakića u nacionalnom parku? Je li sramotno da ja kao glavni inženjer kliničkog zavoda imam manju plaću nego dreser konja u Lipiku?" pita inženjer medicinske radiologije KBC-a Rijeka Irislav Šabulić. Bilo je i pritužbi na pritiske zbog štrajka. ''Doživjeli smo da se ne treba štrajkati, prijetnje da će se mijenjati rasporedi. Sitno, ali ne obaziremo se na to'', dodaje.
Prekipjelo i dijelu djelatnika u bjelovarskoj bolnici. Traže da se valorizira rad uz štetna zračenja i kemikalije. ''Čovjek se razboli na tom radnom mjestu. Ne znam zna li itko što su formalin, što je ksilol, što je dušična kiselina, s kojima svakodnevno radimo, koje svakodnevno udišemo'', pitala je laborantica na Odjelu za citologiju i patologiju Opće bolnice Bjelovar Vesna Liverić.
Dio djelatnika izašao je i pred zagrebačku Kliniku za tumore. Ostali su, kažu, kratkih rukava. ''I negdje iz naših obračuna plaća nestalo je 25 posto elemenata za formiranje plaće. Ono što mi želimo nije nikakav astronomski iznos koji se ne bi mogao naći'', kaže radiološka tehnologinja Klinike za tumore Ivanka Herman.
I bacc. medicinsko-laboratorijske dijagnostike Ivana Matitić smatra da zaslužuju više. Kaže, plaća je oko 1200 eura neto: ''Konkretno moja kolegica u Njemačkoj ima 2500 eura, na citologiji, neto plaća. Tako da mislim da je razlika očigledna.'' Zbog nezadovoljstva plaćama mnogo im je kolega, ističu, otišlo. ''Baš s mojeg odjela otišlo ih je petero. Dvoje u Austriju, jedna u Graz, jedna u Bruxelles, a drugi u privatne poliklinike'', kazala je magistra radiološke tehnologije Klinike za tumore Vladimira Ugarković.
Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić kaže da većih problema nema i da štrajka 55-ero djelatnika: ''Liječnici i medicinske sestre ne štrajkaju. Znači, svi ljudi koji su naručeni na preglede apsolutno trebaju doći na svoje zakazane preglede.''
Djelatnici u štrajku pacijente mole za razumijevanje i poručuju da će sve pošteno nadoknaditi.
This browser does not support the video element.
Oglasio se i ministar zdravstva Vili Beroš: ''Prema našim spoznajama, od ravnatelja svih ustanova dobio sam informaciju da je štrajkaša manje od 600, 14 zdravstvenih ustanova od njih 34 koje pružaju akutnu brigu radi bez opterećenja. Još jednom pozivam na utemeljeni razgovor, a ne na ucjene - riješite nam to u dva mjeseca ili idemo u štrajk. Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol mjeseca, ili četiri mjeseca , ja ne mogu reći, ali će se sigurno riješiti.''