Mornar o obrazovanju

'Jesmo li mi dovoljno bogati da investiramo 50.000 eura u njemačku ekonomiju'

Slika nije dostupna
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Moranar u petak je u Čakovcu rekao kako je krivo shvaćena njegova poruka da bi završeni studenti koji su se školovali na račun države trebali vratiti novac ako se zaposle u inozemstvu i da je samo želio reći da je školovanje skupo.

Nije bilo ideje da se to uradi ili da će se napraviti, ali u situaciji u kojoj bismo imali uvjete da ljude zaposlimo kod nas, takav model mogli bismo uvesti, rekao je Mornar objašnjavajući čakovečkim gimnazijalcima što je mislio svojom izjavom.

Prosječna godina u osnovnoj ili srednjoj školi državu košta 2000 eura, ako tome pridodamo 30 tisuća za studij, tada jedan diplomant državu košta 50.000 eura.

"Jesmo li mi dovoljno bogati da investiramo 50.000 eura u njemačku ekonomiju," zapitao se Mornar i rekao kako smatra da nismo.

Na to je predsjednik Republike Ivo Josipović rekao kako je obrazovanje kod nas javno dobro i da će tako i ostati.

Hrvatski učenici prosječni, a evo zašto ni ne mogu biti bolji

Kao što ministar upozorava, mi imamo sustav koji financira bogate zemlje, ali nažalost to je posljedica činjenice da kod nas nema dovoljno posla za mlade, izjavio je Josipović i dodao kako je to povod da razmislimo o sustavu koji će više povezati obrazovanje i potrebe u gospodarstvu.

Predsjednik Josipović otvorio je u petak novi dio zgrade čakovečke gimnazije Josip Slavenski, a svečanosti je nazočio i ministar obrazovanja.

Ministar Mornar je u četvrtak za N1 televiziju rekao da je percepcija da je obrazovanje besplatno štetna te "da bi bilo razumno da se studentima koji se školuju na račun države uvede obveza da ostanu neko vrijeme u Hrvatskoj ili da vrate novac ako odu van".

"Ja bih da se svakom studentu izda račun koliko košta godina i da na računu piše da je sto posto platila država", rekao je dodavši da je protuargument to što država ne nudi posao nakon fakulteta. Dodao je kako međutim i za to ima lijeka i da bi svaki student trebao dobiti dovoljno znanja da može sam pokrenuti neki start-up. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme