Pritom je osobito odstupila najviša dnevna temperatura zraka, koja je u nekim mjestima bila i za desetak Celziusovih stupnjeva niža od prosječnih najviših vrijednosti za razdoblje od 5. do 7. rujna, rekao je načelnik Odjela za vremenske analize i prognoze Državnoga hidrometeorološkog zavoda Zoran Vakula.
Naveo je kako je, primjerice, meteorološka postaja Zagreb-Maksimir zabilježila dnevnu temperaturu zraka od 12 do 15 Celziusovih stupnjeva, što je rekordno niska najviša dnevna temperatura za taj dio godine. Tako niska temperatura u tijeku dana nije zabilježena od kada postoje mjerenja, t.j. na maksimirskoj postaji od 1949., a na gričkoj od 1861., rekao je Vakula.
Olujna, ponegdje čak i orkanska bura, koja je na Jadranu puhala prošlih dana, također je za početak rujna razmjerno rijetka pojava, a i snježni pokrivač na Zavižanu te vrhovima Kamešnice i Biokova ne događa se baš često na početku rujna, istaknuo je Vakula.
Naglašava da su hladnoća i snijeg to zanimljiviji što su došli nakon donedavno završena iznadprosječno topla ljeta koje je u Hrvatskoj bilo među pet najtoplijih od kada u nas postoje mjerenja, t.j. od 1860-ih godina, podsjetio je Vakula.
Srednja ljetna temperatura zraka bila je gotovo posvuda u Hrvatskoj od 1,5 do 3 Celziusova stupnja viša od prosječnih vrijednosti.
Službeno izvješće o ljetu 2007. ovih će dana objaviti klimatolozi Državnoga hidrometeorološkog zavoda, najavio je Vakula.
Istaknuo je kako se sljedećih dana u Hrvatskoj ne će ponoviti
ovotjedna hladnoća. Temperatura zraka, i najviša i najniža dnevna, biti će bliža prosječnim vrijednostima za sredinu rujna, ali vrlo vjerojatno još malo niža od njih.
Slijedom tako velikih odstupanja temperature u prvom rujanskom tjednu te po najnovijim izračunima za sljedeća četiri tjedna srednja će mjesečna temperatura zraka za rujan vrlo vjerojatno biti prosječna, ponegdje čak i niža od nje.