Veliki neprijatelj svih alergičara trenutačno je visok 15-ak centimetara. No za nekoliko mjeseci, neki će primjerci dosegnuti metar i pol visine. Biljka koju nitko ne voli stigla je iz Amerike, a europsko žarište je Mađarska.
- Tako da naša Slavonija, osim što i sama obiluje mnoštvom ambrozije još je veliki utjecaj peludi koja se transportira vjetrom sa područja Madžarske, rekla je Ivana Hrga.
Situacija je u Hrvatskoj najgora u Virovitici, Slatini, Sl. Brodu, Našicama i Osijeku. U Osijeku je borba s ambrozijom počela još u travnju, a u Zagrebu službeno danas. U udruzi Zagrebački bokci upozoravaju da građani često dojavljuju da su vidjeli ambroziju iako je zapravo riječ o pelinu. Biljke su vrlo slične, ali ih se može raspoznati.
- Ambrozija ima identičnu boju lista i s gornje i s donje strane, a pelin ima svjetliju boju lista s donje strane, znači tamniju s gornje i stabljika je crvenkasta. Ljudi se često bune, odnosno ne znaju napraviti razliku i onda nas zovu i 60 do 70 posto prijava je lažno, mi izlazimo na teren i gubimo vrijeme, negdje bi mogli biti korisni, a nismo, rekao je Josip Nevenko Krznarić.
Najbolje vrijeme za čupanje ambrozije je sada kad je još ovako mlada. Kada naraste, jedna biljka ambrozije može proizvesti čak osam milijuna peludnih zrnaca. Najviše je se može naći u blizini gradilišta i na zapuštenim zemljištima.
Pa ako u blizini imate takvo zemljište puno ambrozije, prijavite nadležnim udrugama i institucijama u svom gradu ili je počupajte sami. Barem 10-ak posto vaših sugrađana koji muku muče s kihanjem, otečenim kapcima i suznim očima bit će vam zahvalno.
Kolovoz i rujan, za njih najteže razdoblje, tek dolazi.