Udruga Bez dima

Uvođenjem bezuvjetnog pušenja korak je unazad u zaštiti zdravlja

Slika nije dostupna
Izmjene zakona o zabrani pušenja, kojima se dopušta pušenje u kafićima, korak su unazad u zaštiti zdravlja svih hrvatskih građana - kako nepušača tako i pušača, a posebno je sporna prijelazna odredba kojom se na šest mjeseci dopušta pušenje u svi kafićima, ocijenili su danas predstavnici udruge Bez dima.

'U hrvatskim kafićima nakon više od 10 godina na šest se mjeseci u potpunosti ukidaju prostori za nepušače i uvodi bezuvjetno pušenje', rekao je na konferenciji za novinare predsjednik udruge Bez dima Andro Pavuna osvrnuvši se na Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda o kojemu bi danas trebao raspravljati Hrvatski saboru po hitnom postupku. Pavuna ističe kako su sporne i odredbe o tzv. 'rigoroznim uvjetima ventilacije', budući da ne postoji sigurna razina izlaganja duhanskom dimu, o čemu svjedoče i dokumenti Svjetske zdravstvene organizacije i Europske unije.

Vijeće Europe nedavno je naložilo svim zemljama članicama da uvedu potpunu zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima, a istodobno Hrvatska dopuštanjem šestomjesečnog bezuvjetnog pušenja u kafićima ozbiljno krši Okvirnu konvenciju o nadzoru nad duhanom te članak 69. Ustava koji svima jamči pravo na zdrav život i okolinu, kaže Pavuna. Članica Nacionalnog povjerenstva za borbu protiv pušenja prof. Nevenka Blažić Čop kazala je kako se povjerenstvo nije sastalo godinu dana te da se od članova ni na koji način nije tražilo očitovanje o spornim izmjenama zakona, iako je to propisani posao Povjerenstva. 'Jedini stručnjaci s kojima se Ministarstvo zdravstva konzultiralo je Ceh ugostitelja', naglasila je Blažić Čop.

Ona smatra kako važeći zakon o zabrani pušenja ne ide protiv pušača o čemu govori i činjenica da ga mnogi podržavaju, jer od početka njegove primjene manje puše ili su prestali pušiti. Zakon je, smatra Blažić Čop, civilizacijski korak naprijed jer su sve zemlje koje ga primjenjuju osjetile pozitivne učinke na zdravlje populacije. Naime, duhanski dim ima 4.000 štetnih sastojaka, s pušenjem je povezano 30-ak bolesti visoko rangiranih na ljestvici smrtnosti, a od posljedica pušenja u Hrvatskog godišnje umre 14 tisuća ljudi.

>> Pušenje se vraća u kafiće, ali pod strogim uvjetima

'Nadam se da će ministar zdravstva prvenstveno razmišljati kao doktor i boriti se za zdravlje građana', zaključila je. Potporu nastojanjima udruge Bez dima dao je i predsjednik Hrvatskog društva za ljudska prava i Hrvatskog društva za javno zdravstvo prof. Slobodan Lang. Rekao je da se kod donošenja zakona nije poštivala struka, jer da jest 'zakon se ne bi se donosio s velikim riječima a zatim mijenjao na ovaj način'. (Hina)

 

Povezane teme