Na Marjanu počelo mjerenje sunčeva zračenja

Slika nije dostupna
Na meteorološkom opservatoriju na splitskom Marjanu danas je počelo mjerenje globalnoga sunčeva zračenja za jugoistočnu Europu što ga je u sklopu međunarodnog projekta pokrenuo Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) u suradnji sa Svjetskom meteorološkom organizacijom.

Ravnatelj DHMZ-a Ivan Čačić kazao je kako je cilj tog projekta, koji će trajati do 5. kolovoza, omogućiti što bolja mjerenja i dobiti usporedne, točne i pravodobne pokazatelje o raspoloživosti sunčeve energije, radi točnih upozorenja na štetne i korisne učinke sunčeva djelovanja.

Osim Hrvatske u ta mjerenja uz pomoć etalonskih osjetnika, a riječ je o uređajima najveće točnosti, uključene su i meteorološke službe Slovenije, Makedonije, Turske, Izraela, Svjetskoga radijacijskog centra u Davosu te SAD i Velika Britanija.

Voditelj projekta DMHZ-a Krunoslav Premec kazao je kako osim iskoristivosti za proizvodnju struje i toplinske energije, sunčevo djelovanje ima i štetne posljedice uzrokovane ultraljubičastim
zračenjima. 

- Štetni učinci na čovjeka očituju se u nastanku raka kože, očne mrene i u smanjenju imunološkog sustava. Ultraljubičasta zračenja mogu oštetiti i mikroorganizme u moru, ali i smanjiti proizvodnju hrane jer smanjuju prinos biljaka, kazao je Premec.

Svjetska meteorološka organizacija će o rezultatima mjerenja sunčeva zračenja u Splitu službeno izvijestiti u početku listopada, rečeno je na današnjem skupu na Marjanu kojem su nazočili i voditelj Regionalnog centra za meteorološke instrumente jugoistočne Europe Drago Grošelj i direktor Agencije za okoliš pri slovenskom Uredu za meteorologiju Klemen Bergant.

Međuusporedna mjerenja u Splitu nastavak su sudjelovanja Hrvatske na Međunarodnoj usporedbi primarnih etalona sunčeva zračenja u Davosu 2005. na kojoj je DMHZ bio jedini predstavnik jugoistočne Europe.

Povezane teme