Jedno od prvih ispunjenih obećanja aktualne vlasti bilo je ukidanje povlaštenih mirovina za saborske zastupnike i dužnosnike. No ustavni je sud političku odluku dijelom promijenio.
'Zastupnik koji je dužnost obnašao prije stupanja na snagu ovoga Zakona, a nije ostvario pravo na mirovinu, ima pravo na zastupničku mirovinu prema propisima koji su važili u vrijeme kad je obnašao zastupničku dužnost, bez obzira na vrijeme podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na zastupničku mirovinu', stoji u odluci Ustavnog suda.
Ustavni je sud ukinuo retroaktivnost zakona i za predsjednika Republike. Tako će Ivo Josipović nakon mandata moći u povlaštenu predsjedničku mirovinu.
'Čini se nespornim da je predsjednik kojemu je mandat u tijeku računao s predsjedničkom mirovinom kad je prihvaćao dužnost s obzirom da je to pravo bilo priznato', stoji nadalje u odluci Suda.
Vlada: Od Nove godine nova pravila za povlaštene mirovine
Među onima koji su imali uvjete, a nisu otišli u povlaštenu mirovinu je Jadranka Kosor. Privilegij će ipak moći koristiti.
Ukidanje povlaštenih mirovina, iako tada već u oporbi Kosor je podupirala. 'Donošenje zakona je bila politička poruka i ja sam ju podržala zato što je i dalje kriza i teško je, a prosječne mirovine građana i nakon 40 godina rada su iznimno male', kaže Kosor.
Osim zastupnika i predsjednika Republike pravo na povlaštenu mirovinu po zakonu imaju i suci Ustavnog suda. Gotovo cijeli aktualni postav koji je i odlučivao o ovom zakonu nakon ovakvih zaključaka osigurao si je povlaštene mirovine.
Prije ukidanja povlastice dio je zastupnika samo na jedan dan otišao u mirovinu kako bi si osigurali iznos - nerijetko mjesečno veći od 10 tisuća kuna.
Manevar nepotreban. Zastupnici, predsjednik, ustavni suci i vladini dužnosnici koji su uvjete za povlaštenu mirovinu imali do početka 2012. mogu zadržati tu povlasticu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook