Novi ZUS očekuje se za oko godinu dana. On bi trebao skratiti upravni postupak koji sada prosječno traju tri godine i četiri mjeseca.
Novi zakon trebat će biti usklađen s pravnom stečevinom Europske unije i jamčiti pravo na usmenu raspravu na sudu, što sada nije slučaj.
Za sva kršenja upravnih ugovora biti će mjerodavni upravni, a ne redovni sudovi. Izuzetak bi bili akti poput prostornih planova za koje je mjerodavan Ustavni sud.
Novi zakon predvidio bi i da u slučajevima kada neko tijelo primjerice nezakonito odbije izdati građevinsku dozvolu, upravni sudovi mogu zatražiti da se taj slučaj riješi u određenom roku.
Ubuduće bi postojala četiri upravna suda - u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, a sadašnji Upravni sud bio bi drugostupanjski.
Na Upravnom sudu trenutno je neriješenih 37.500 predmeta, a godišnji priliv je oko 14.000.
U Ministarstvu istiću da je reforma upravnog sudovanja vrlo važna posebice zbog gospodarskog razvoja jer sve odluke o ulaganjima, poput izgradnje trgovačkih centara, tvornica, izgradnje prometnica ili zračnih luka moraju proći kroz proces izdavanja dozvola, a što može biti predmet sporenja.
U Ministrstvu kažu da su u izradi i Zakon o turističkom zemljištu, dok Zakon o kaznenom postupku (ZKP) u listopadu ide u drugo čitanje.