Zbog sumnje da su se uvjeti natječaja prilagođavali tehničkim karakteristikama pojedinog uređaja te da se izravno pogodovalo određenim proizvođačima, ne vodeći računa o stvarnim potrebama, pred Ministarstvom zdravlja još je veliki posao u reviziji postupaka javne nabave pokrenutih za mandata ministra Ostojića, doznaje se od dobro obaviještenog izvora Ministarstva koji želi ostati neimenovan.
Među 18 bolničkih natječaja u reviziji, izvor navodi da se nalazi i postupak nabave MSCT uređaja za OB Pula, koji je, navodno, 'odrađen' za određenu tvrtku, zbog čega je i sanacijska upraviteljica te bolnice pozvana na razgovor u Ministarstvo zdravlja.
Pod povećalom će biti i sporni natječaj koji je Ministarstvo zdravlja raspisalo za nabavu 128-slojnog CT uređaja za KBC Rijeka, a koji je 'bio pisan' za drugu tvrtku.
Revizija bi trebala obuhvatiti i tender za 16-slojni CT za bolnice u Šibeniku, Čakovcu i Vinkovcima, čije su specifikacije, navodno, bile namještene, opet za jednu konkretnu tvrtku .
Zanimljivo je i da je jedna od tvrtki navodno za OB Pula ponudila 126-slojni CT uređaj u zahtjevnijoj konfiguraciji po nižoj cijeni od one koju je tražio za 32-slojni MSCT za bjelovarsku bolnicu, što izvor tumači kao dokaz da su bili sigurni da će, bez obzira na sve, dobiti posao u Bjelovaru.
Iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL), iz koje su upozoravali na netransparentnosti javne nabave u zdravstvu, ističu da je potrebno preispitati i druge postupke nabave, otvorene za vrijeme ministra Ostojića.
'Pozdravljamo poništavanje javnog natječaja za nabavu CT uređaja za OB Bjelovar. No, to je samo prvi korak u rješavanju netransparentnostii i pogodovanja u sektoru zdravstva. Očekujemo da će Ministarstvo zdravlja revidirati i druge obustavljene natječaje', izjavio je predsjednik HUBOL-a dr. Trpimir Goluža.
Varga: 'I kad jedan liječnik ode, to je jedan previše'
Ističe kako nije dovoljno samo poništiti natječaje, već treba utvrditi i sankcionirati odgovorne, a nove natječaje provesti prema najstrožim uzusima transparentnog i odgovornog tržišnog natjecanja.
Dr. Goluža upozorava i na potencijalnu odgovornost Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM), više instance koja bi trebala rješavati propuste i netransparentnosti, a postala je, kaže, 'alibijem sumnjivih natječaja'.
Riječ je o samostalnom i neovisnom državnom tijelu, nadležnom za rješavanje žalbi u postupcima javne nabave, davanju koncesija i odabiru privatnog partnera u projektima javno-privatnog partnerstva. Državna komisija u žalbenom postupku odlučuje o zakonitostima postupaka, radnji i eventualnim propustima u radnjama, odlukama i pojedinačnim aktima donesenim u navedenim postupcima.
Dr. Goluža tvrdi da je praksa Državne komisije postala da se ne udubljuje u problem žalbe. Samo traže formalne propuste u žalbama kao alibi da ih odbace. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook