najavljen štrajk

Kompletna dijagnostika u zdravstvu uskoro bi mogla stati: "Medicinska sestra jednostavno nije htjela doći na posao"

Laboratorijske pretrage, snimanje CT-a, mamografije - kompletna dijagnostika u zdravstvenim ustanovama diljem zemlje mogla bi stati jer se na štrajk sprema oko četiri tisuće zaposlenih u zdravstvu. Kažu, nezadovoljni su uvjetima rada, a s Ministarstvom nisu uspjeli postići dogovor.

Nezadovoljni plaćama, u štrajk će oko četiri tisuće zdravstvenih djelatnika, najavljuje sindikat Zajedno.

"To se odnosi na medicinske sestre, laborante, radiološke tehnologe, farmaceutske tehničare, djelatnike u sanitetskom prijevozu - znači sve srednje stručne spreme i više stručne spreme u zdravstvu za koji je koeficijent sramotan i najniži u javnim službama", rekao je Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata Zajedno.

Kažu, u usporedbi s drugim europskim zemljama, njihove su plaće daleko manje.

"Moja plaća je za prošli mjesec bila 1250 eura, a kolegice koje rade u Sloveniji imaju otprilike oko 2300 eura. Znači sa istom stručnom spremom i na sličnim poslovima", rekla je Petra Medač Čorak, voditeljica odjela za medicinsko laboratorijsku dijagnostiku.

"Ja sam nedavno imao veliki problem s medicinskom sestrom koja jednostavno ne želi doći raditi posao s otvorenim izvorima zračenja ako je jednako plaćena kao da radi na nekom drugom odjelu. Tražimo korekciju koeficijenata, poboljšanje uvjeta rada, priznavanje struke", poručio je Irislav Šabulić, Sindikalni povjerenik sindikata zajedno.

Ističu, Ministarstvo su upozoravali na svoje probleme, ali nisu našli zajedničko rješenje. "Postoje sve te milijade za naoružanje i ratove u drugim zemljama, a ne može se naći ni jedan jedini milijun za zdravstvo, za ljude koji spašavaju živote", nadodao je Kušec.

Ministarstvo priča drugu priču. "Tim ljudima su se povećale plaće. Znači svima su se u javnom državnom sustavu povećale plaće. To što su oni nezadovoljni što se njima povećalo za manji iznos proporcionalno nego što su se povećale nekim drugima, to je sad druga stvar", rekao je Tomislav Dulibić, državni tajnik ministarstva zdravstva.

I poručuju da zdravstvo ne može stati. No iz sindikata odgovaraju da kada oni budu u štrajku - staje dijagnostička obrada, a zbog toga bi se mogle povećati i liste čekanja.

"Neće se snimati rengen, CT-ovi, magneti, neće se raditi denzitometrije, mamografije, stat će laboratoriji, neće biti nikakvih nalaza", upozorila je Medač Čorak.

Kolege mole za potporu, a pacijente za razumijevanje u, kako kažu, pokušaju ostvarivanja svojih prava.

Pročitajte i ovo SLIJEDI ZAPOVJEDI Generala Kundida Dnevnik Nove TV pitao je li mu predsjednik dao neku zapovjed, evo što je odgovorio

Pročitajte i ovo ispitani svjedoci Bivši šef Hrvatskih autocesta i njegov rođak izašli iz Remetinca: Sud u Zagrebu im ukinuo istražni zatvor