USKOK je na temelju kaznene prijave Policijske uprave splitsko-dalmatinske pokrenuo istragu protiv 13 hrvatskih državljana koji se sumnjiče da su krali televizijske i filmske sadržaje i prodavali ih korisnicima, zaradivši pritom gotovo šest milijuna eura.
Tužiteljstvo je istaknulo da je 13 hrvatskih državljana u dobi između 36 i 59 osumnjičeno za računalne prijevare u sastavu zločinačkog udruženja i nedozvoljenu uporabu autorskog djela ili izvedbe umjetnika ili izvođača u sastavu zločinačkog udruženja.
USKOK navodi i da su osumnjičenici obuhvaćeni međunarodnom akcijom koja je, uz potporu Eurojusta i Europola, koordinirano provedena u više država.
Prema navodima USKOK-a, 57-godišnjak, 45-godišnjak i 36-godišnjak sumnjiče se da su od siječnja 2020. do studenoga 2024., u Zagrebu i drugim mjestima u Hrvatskoj, povezali u zajedničko djelovanje ostale okrivljenike i druge zasad nepoznate osobe kako bi zaradili omogućavanjem neovlaštenog pristupa i gledanja digitalnih prijenosa televizijskog sadržaja i pohranjenih filmskih sadržaja koji su zaštićeni kao autorsko djelo.
Navedeno su, protivno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, omogućavali bez odobrenja nositelja autorskih i srodnih prava u zamjenu za plaćanje novčanih naknada u iznosima od 10 do 15 eura mjesečno, odnosno 80 do 200 eura godišnje po korisniku.
Radi realizacije plana, trojac je korištenjem računalnih programa uklanjao programske zaštite i kontinuirano neovlašteno presretao televizijske i filmske sadržaje koje su nositelji autorskih prava, koristeći tehnologije računalne distribucije televizijske usluge, pružali legalno svojim korisnicima putem Interneta.
Izrađivali lozinke, nalazili preprodavače, naplaćivali naknade i administrirali virtualne videoteke
Kako bi distribuirali te sadržaje, osumnjičenici su osobno ili posredstvom drugih okrivljenika izrađivali, nabavljali i održavali tehničku infrastrukturu preko koje su velikom broju korisnika omogućavali neovlašteni pristup i prijem televizijskih i filmskih sadržaja koji su neovlašteno pohranjeni na mrežnim poslužiteljima koje su zakupljivali.
Uz to, korisnicima su izrađivali korisničko ime i lozinku, a osobno i posredstvom drugih okrivljenika su zainteresiranim korisnicima nudili mogućnost neovlaštenog pristupa tim sadržajima i pronalazili nove preprodavače kroz odobravanje administratorskih ovlaštenja za korištenje kontrolnog panela.
Ostali okrivljenici su, znajući za cilj zločinačkog udruženja i njegove kriminalne aktivnosti, sukladno dogovoru nabavljali prijemnike koje su distribuirali nakon instaliranja mrežne aplikacije. Također su pronalazili i nove preprodavače, održavali mrežne poslužitelje, naplaćivali naknade za pristup tim sadržajima te administrirali virtualne videoteke.
Na opisani način okrivljenici su za sebe pribavili imovinsku korist u iznosu od najmanje 5.985.486 eura, koju su sukladno njihovim zaduženjima i ulogama međusobno dijelili. Pritom su nositelje autorskih i srodnih prava oštetili za najmanje 1.916.000 eura.
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv devetoro okrivljenika.
Priopćenje USKOK-a
Priopćenje USKOK-a objavljujemo u cijelosti:
"Međunarodna akcija, koja je uz potporu Eurojusta i Europola koordinirano provedena u više država, rezultirala je pokretanjem istrage i u Hrvatskoj.
USKOK je, na temelju kaznene prijave Policijske uprave splitsko-dalmatinske, donio rješenje o provođenju istrage protiv 13 hrvatskih državljana (1967.,1979., 1988., 1971., 1967., 1975., 1972., 1988., 1965., 1970., 1972., 1984., 1970.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, računalne prijevare u sastavu zločinačkog udruženja i nedozvoljene uporabe autorskog djela ili izvedbe umjetnika izvođača u sastavu zločinačkog udruženja.
Osnovano se sumnja da su I., II. i III. okr., u razdoblju od siječnja 2020. do studenoga 2024. godine u Zagrebu i drugim mjestima u Hrvatskoj, povezali u zajedničko djelovanje ostale okrivljenike i druge za sada nepoznate osobe, odredivši kao zajednički cilj njihova djelovanja stjecanje značajne nepripadne imovinske koristi za sebe i druge omogućavanjem neovlaštenog pristupa i gledanja digitalnih prijenosa televizijskog sadržaja i pohranjenih filmskih sadržaja koji su zaštićeni kao autorsko djelo. Navedeno su, protivno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, omogućavali bez odobrenja nositelja autorskih i srodnih prava u zamjenu za plaćanje novčanih naknada u iznosima od 10,00 do 15,00 eura mjesečno, odnosno 80,00 do 200,00 eura godišnje po korisniku.
Radi realizacije plana zločinačkog udruženja I., II. i III. okr. su korištenjem računalnih programa uklanjali programske zaštite i kontinuirano neovlašteno presretali televizijske i filmske sadržaje koje su nositelji autorskih prava koristeći tehnologije računalne distribucije televizijske usluge korisnicima putem Interneta pružali svojim korisnicima.
U svrhu daljnje distribucije tog sadržaja su osobno ili posredstvom drugih okrivljenika izrađivali, nabavljali i održavali tehničku infrastrukturu preko koje su velikom broju korisnika omogućavali neovlašteni pristup i prijem televizijskih i filmskih sadržaja koji su neovlašteno pohranjeni na mrežnim poslužiteljima koje su zakupljivali. Korisnicima su izrađivali korisničko ime i lozinku, a osobno i posredstvom drugih okrivljenika su zainteresiranim korisnicima nudili mogućnost neovlaštenog pristupa tim sadržajima i pronalazili nove preprodavače kroz odobravanje administratorskih ovlaštenja za korištenje kontrolnog panela.
Ostali okrivljenici su, znajući za cilj zločinačkog udruženja i njegove kriminalne aktivnosti, sukladno dogovoru obavljali uloge u vidu nabave prijemnika, njihove distribucije nakon instaliranja mrežne aplikacije, pronalaska novih preprodavača, održavanja mrežnih poslužitelja, naplaćivanja mjesečne, odnosno godišnje naknade za pristup tim sadržajima te administriranja virtualne videoteke.
Na opisani način okrivljenici su za sebe pribavili imovinsku korist u iznosu od najmanje 5.985.486,93 eura, koju su sukladno njihovim zaduženjima i ulogama međusobno dijelili. Pritom su nositelje autorskih i srodnih prava oštetili za najmanje 1.916.000,00 eura.
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv devetoro okrivljenika", navodi se u priopćenju.