Uručene putovnice izbjeglicama iz BiH u Hrvatskoj

Slika nije dostupna
Dvadesetpetorici izbjeglica iz Bosne i Hercegovine koji još borave u Hrvatskoj u srijedu su uručene putovnice njihove zemlje čime je uklonjena i posljednja zapreka njihovu povratku, priopćilo je Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice.

Putovnice je 25-orici uručio veleposlanik BiH u Hrvatskoj Aleksandar Dragičević u kolektivnom centru Naselje prijateljstva u Čepinu, kod Osijeka, čemu su nazočili predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj Jean Claude Concolato i predstavnici Uprave za prognanike, povratnike i izbjeglice (UPPI).

Concolato je pozdravio ovu gestu kao još jedan važan korak u naporu da se raseljenost u regiji okonča "na doličan i dostojanstven način", navodi se u priopćenju.

Prema podacima hrvatske Vlade, potkraj siječnja 2007. u Hrvatskoj se još uvijek nalazilo 2.379 registriranih izbjeglica pod takozvanom privremenom zaštitom: 2.043 iz BiH i 336 iz Srbije, odnosno s Kosova.

UNHCR procjenjuje da se od siječnja 1998. ukupno 9.836 osoba vratilo iz Hrvatske u BiH te pretpostavlja da se veći dio izbjeglica iz BiH koji su imali mogućnosti već vratio i da će do kraja 2007. većina pronaći za sebe trajno rješenje - povratkom u BiH ili lokalnom integracijom u Hrvatskoj.

UNHCR, međutim, upozorava kako se nakon 15 godina u izbjeglištvu, moraju pronaći rješenja za još oko tisuću bošnjačkih izbjeglica u Hrvatskoj, koji još nisu imali priliku lokalno se integrirati. Neki od njih se još uvijek ne mogu vratiti iz humanitarnih razloga, dok se ograničen broj izbjeglica ne želi vratiti zbog brige za svoju sigurnost i zbog ratnih traumi, navodi UNHCR.

UNHCR kaže kako će nastaviti pomagati u traženju rješenja za sve izbjeglice, bez obzira na njihovu nacionalnost, uključujući mogućnost da steknu pravni status i lokalno se integriraju te se nada da će svi izbjeglice koji se ne žele ili ne mogu vratiti uskoro biti stambeno zbrinuti.

Hrvatska je vlada predvidjela opciju lokalne integracije za bošnjačke izbjeglice kao jedno od rješenja u svrhu okončanja raseljenosti u regiji, sukladno Sarajevskoj deklaraciji iz siječnja 2005., kaže UNHCR.

Povezane teme