Podsjetivši na riječi Abrahama Lincolna da "muškarac nikada nije viši nego kada klekne da bi pomogao djetetu", državna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Marija Pletikosa istaknula je da se ova nagrada 14. godinu zaredom dodjeljuje za iznimna postignuća u zaštiti prava i interesa djece upravo onima koji su "kleknuli da bi pomogli djetetu, da bi njihov život učinili boljim, lakšim, sretnijim i značajnijim".
"Zato svima koji to činite veliko hvala", kazala je Pletikosa koja je dobitnicima nagrada uručila nagrade.
Kako se ističe u obrazloženju Odbora za Nagradu za promicanje prava djeteta, osnivačica i ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba i udruge za pomoć zlostavljanoj i zanemarivanoj djeci "Hrabri telefon" Gordana Buljan Flander uspjela je ostvariti cilj u ovih 35 godina stručnog i znanstvenog rada, a to je učiniti svako dijete važnim.
U svojem dugogodišnjem radu istaknula se u području kliničke i zdravstvene psihologije te rada na promicanju prava djeteta i to osobito zaštite od nasilja nad djecom i među djecom kao i terapijskog rada na ublažavanju posljedica nasilja nad djecom. Tijekom godina rada, svoju energiju i iskustvo u radu s djecom uložila je u kampanje podizanja javne svijesti, edukaciju stručnjaka za rad sa zlostavljanom i zanemarenom djecom, poticanje suradnje među različitim strukama te posebno na promociju volonterstva među mladima, budućim stručnjacima mentalnog zdravlja, navodi se u obrazloženju.
"Povjerenje tisuća i tisuća djece čije su priče ugrađene u ovu nagradu i naš rad, ne samo da su nam omogućili da pomognemo njima, već i drugoj djeci. Ova nagrada poticaj je i znak da država i Ministarstvo stoji iza onoga što radim i da će i dalje stajati", kazala je Buljan Flander.
Denis Pavela osmislio je projekt na području Dubrovačko-neretvanske županije pod nazivom "Vratimo djecu na igrališta", a provodi se dva puta godišnje na različitim lokacijama. Više se puta iskazao kao borac za prava djece posebice u sigurnosti cestovnog prometa, a izradio je i pojedina rješenja koja su se iskazivala sustavno kao mjesta, odnosno prometnice gdje stradavaju mladi, stoji u obrazloženju.
"Evidentno je da je vršnjačko nasilje u porastu te se popularizira putem društvenih mreža kao nešto pozitivno i normalno u društvu. U zadnje vrijeme nedostaje institucionalne prevencije. Prevencija nema granica i samo zajedno možemo više", poručio je Pavela.
Kristina Čunović je dopredsjednica Hrvatskog čitateljskog društva, inicijatorica i koordinatorica prve nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas "Čitaj mi!". Pokrenula je, ali i razvila brojne programe i projekte poput "Bebe u knjižnici", tečaj "Uvođenje i razvijanje usluga za bebe, djecu rane dobi i njihove roditelje u narodnim knjižnicama" te nacionalnu kampanju prikupljanja i darivanja slikovnica "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj".
Sudjeluje u projektu "Čitateljski program za zatvorenike i djecu" koji povezuje djecu i roditelje koji su u zatvorima i kaznionicama tako da roditelji, iako odvojeni, budu na poseban način prisutni u djetetovu života.
Čunović je kazala kako ju je na to da krene u projekt nagnao podatak da u Hrvatskoj ima 15.000 djece čiji su roditelji - jedan ili oba u zatvorima. "Nadam se da će institucije prepoznati te obitelji koje su veoma ranjive i često nevidljive široj javnosti, a ta se djeca susreću s mnogim problemima", kazala je.
Međunarodnim danom djeteta, koji se obilježava 20. studenoga, cilj je podsjetiti javnost na potrebu zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Opća skupština UN-a usvojila je 20. studenoga 1959. godine "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta".(Hina)