Istina, imaju visoke kredite. Kao i većina građana u zemlji. Istražili smo tko su vođe prosvjeda, koliko proizvode i koliko im država daje. Oni su mljekare digli na prosvjede. Jedan od najvećih proizvođača je Branko Zorić.
>> Policija objavila snimke uhićenja mljekara! Nosili ih na rukama!
Mljekar i ratar, posjeduje 300 grla od čega 150 muznih krava. Na godinu proizvede do milijun litara mlijeka. U prošloj godini isplaćeno mu je više od milijun i 200 tisuća kuna potpora. Bez kapitalnih ulaganja.
Na cesti do daljnjeg poručuju 'NE' Dukatovoj otkupnoj cijeni. Uz bok Zoriću je i Igor Rešetar. Ima 30 muznih krava, proizvede 170 tisuća litara mlijeka na godinu, a prošle godine primio je, prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi oko 255 tisuća kuna potpora.
Razlike od proizvođača do proizvođača, stručnjaci objašnjavaju nejasnom politikom. 'Pliva Mujo, obale nema. Nikada nismo definirali konkretno u mljekarstvu, što je poželjna mliječna farma, koliko treba imati goveda i pod kojim troškovima treba raditi', kaže Stipan Bilić, stručnjak za poljoprivredu.
Mladen Šolčić također je mljekar i ratar. 400 grla, 275 muznih krava, na godinu proizvede milijun i 700 tisuća litara mlijeka. U prošloj godini primio više od milijun i osamsto tisuća kuna. Gotovo svi kao problem ističu visoke rate kredita. No i ostali građani imaju isti problem.
Nažalost, mljekari čini se, sve teže uspijevaju, a struka objašnjava - bit će teže, jer dugoročni plan Europe je imati još nižu cijenu mlijeka.