Svi su se klubovi u raspravi složili s prijedlogom Ureda o uspostavi učinkovitog sustava unutarnje kontrole među korisnicima državnog proračuna, kako bi se smanjio broj nepravilnosti i poboljšalo poslovanje. Goran Marić kazao je kako su najčešće nepravilnosti i dalje utvrđene u području planiranja, 'iako je dobar plan pretpostavka učinkovitosti svake poslovne aktivnosti', u vođenju računovodstva, ostvarivanju prihoda, izvršenju rashoda i postupcima javne nabave.
Zabrinjava, dodao je, da i dalje ne postoji popis subjekata u kojima država ima udjele, da registar koncesija nije cjelovit jer neki koncesijski ugovori nisu ni evidentirani, a u nekima su navedeni samo dijelovi ugovornih obveza. Uočljiv je, upozorio je Marić, iznadprosječan broj uvjetnih mišljenja Ureda za reviziju (čak 81,3 posto) na financijske izvještaje i poslovanje revidiranih subjekata, najviše kod jedinica lokalne samouprave i trgovačkih društava u njihovu vlasništvu.
>> Šima Krasić dala Saboru povoljniji izvještaj nego ranijih godina
Slične zamjerke na poslovanje revidiranih subjekata iznijela je i Dragica Zgrebec, upozorivši da i dalje previše korisnika proračuna javni novac troši mimo zakona. Vladi je, pak, zamjerila što je 2007. preraspodijelila 3,6 milijardi kuna proračunskog novca mimo volje Sabora, te upozorila na neusklađenost evidencija o javnom dugu, o zajmovima međunarodnih financijskih institucija, za tuzemne i inozemne kredite.
Zgrebec je prigovorila i da čak 80 posto ostvarenih prihoda HŽ-a otpada na državne subvencije, te da HFP i dalje nema nikakve evidencije o vrijednosti državnog portfelja, unatoč, kako je rekla, 927 milijuna kuna razlike. 'S obzirom na ono što se događalo u HFP-u od njegova osnutka, vrijeme je da se ta institucija konačno ukine', kazala je.
U ime SDP-a predložila je zaključke kojima bi Sabor obvezao Vladu da pred Sabor izađe s programom otklanjanja uočenih nepravilnosti te popisom imovine u državnom vlasništvu, a Državno odvjetništvo da na temelju revizijskih izvješća Sabor izvijesti o prekršajima i kaznenim djelima.
Damira Kajina najviše smeta što se, kako je rekao, Ured previše bavi ministarstvima, lokalnim jedinicama, a premalo državnim poduzećima u kojima je, kaže, najviše kriminala. Zlatko Koračević uvjeren je da će, kao i kod ranijih revizijskih izvješća, sve samo ostati na 'poznatom, univerzalnom zaključku' da se izvješća usvajaju i dostavljaju Državnom odvjetništvu da utvrdi ima li elemenata za pokretanje kaznenih postupaka.
'Je li bilo slučajeva da je neko lokalno predstavničko tijelo izdvojilo neko mišljenje Ureda za reviziju i pokrenulo postupke za utrvđivanje nezakonitosti te podnijelo prekršajne i kaznene prijave koje su obrađene i procesuirane, je li to učinila Vlada? Možda je i bilo, ali ne znam može li se netko od nas sjetiti nekog suvislog slučaja da je za utvrđene nezakonitosti netko i odgovarao', poručio je zastupnicima.