Nacrt poslan u Sabor

Umjetna oplodnja: Zakonom do manje djece

Slika nije dostupna
Vlada je na izglasavanje po hitnoj proceduri u Sabor poslala Nacrt zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Civilne i ženske udruge i svi koji žele oplodnju zgroženi su, kako kažu, nazadnim zakonom.

Pod hitno moramo izglasati novi zakon o potpomognutoj oplodnji da se njime pohvalimo Europskoj uniji i da nam se rodi što manje djece, jer bismo mogli dobiti konzervativniji zakon nego što je onaj postojeći jugoslavenski, star 31 godinu. A ministar misli da je oplodnja sve ove godine bila protuzakonita. 'Do sada nismo imali nikakav zakon, bolje ikakav zakon da bi spriječili bilo kakvu zloporabu', rekao je ministar Darko Milinović.

>> 'Zakon o potpomognutoj oplodnji primjer da se ne misli dovoljno na zdravlje žena'

>> 'Vlada izravno krši čak dva važeća zakona'

Oplodnju bi mogli zlorabiti oni koji nisu vjenčani i one koje pokušaju biti samohrane majke. Mislili su oplodnju zabraniti i onima koji nakon trećeg neuspjelog pokušaja, traže i četvrti i onim starijima od 38 godina, ali su ipak odlučili za to pitati struku, a ne Crkvu. Dob ograničavaju povjerenstva u bolnicama koja su sačinjeni od ginekologa, genetičara i psihologa. Ovaj zakon prekršit će barem dva postojeća zakona, onaj obiteljski i zakon o ravnopravnosti spolova.

Osim toga rastjerat će i potencijalne donore sperme i jajnih stanica, jer doniranje postaje javno. 'U ovom trenutku u Hrvatskoj, svaki je šesti par neplodan i ovo je problem svake godine 13 tisuća ljudi', rekla je Ivana Zanze iz udruge Roda. O njihovim i životima njihove moguće djece nitko ih ništa nije pitao, pa su Vladi danas donijeli svoje potpise protivljenja ovakvom zakonu. Uzalud, jer nacrt ide u Sabor.

Povezane teme