Hrvatski umirovljenici su, ističe se u priopćenju, u posljednjih 20 godina korišteni kao socijalni amortizer i jamac socijalnoga mira, što je dovelo do smanjenja mirovina za polovicu. 'Danas su mirovine dotaknule dno s manje od 40 posto udjela u prosječnoj neto plaći i spustile većinu umirovljenika u zonu rizika od siromaštva', upozoravaju u Sindikatu umirovljenika. Ističu da umirovljenici nisu uzrokom recentne krize niti mogu biti tretirani kao proračunski teret, jer su svoje mirovine stekli radom i plaćanjem doprinosa.
>> Vlada će an jesen mirovine rezati i do 10 posto?
SUH Vladi predlaže da dodatak na mirovinu koju primaju tzv. novi umirovljenici hitno uključi u mirovinu kako bi se omogućilo oporezivanje tog dijela mirovine i na toj osnovi povećao proračun. Kao član Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Europske federacije umirovljenika, SUH ujedno inzistira na snaženju prvog, javnog, mirovinskog stupa kao antirecesijskoj mjeri, te hitno preispitivanje načina poslovanja i upravljanja fondovima drugoga stupa.
Iz sindikata upozoravaju i da se nerijetko manipulira statističkim pokazateljima o udjelu mirovina u bruto društvenom proizvodu, prikazujući ga višim od stvarnoga, pa će Vladi uputiti elaborirane pokazatelje, kako bi se zaustavile paušalne procjene i odlučivanje na temelju pogrešnih ili zlonamjerno prezentiranih podataka. (Hina)