Ulazak u NATO podupire 44 posto građana

Slika nije dostupna
Istraživanje koje je agencija Puls provela telefonskim putem za potrebe Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija na tisuću ispitanika u lipnju pokazuje istu razinu potpore ulasku Hrvatske u NATO savez kao i u svibnju.

Točnije, ulazak u NATO podupire 44 posto građana, a ne podupire 28 posto, dok preostali ili nemaju stav o tom pitanju ili su neodlučni.

Nakon skoka potpore ulasku Hrvatske u NATO savez u protekla dva mjeseca, tijekom kojih je broj onih koji podupiru ulazak povećan za više od 10 posto, u lipnju je došlo do stabilizacije potpore, ističe se u istraživanju agencije Puls.

Ulazak u NATO savez muškarci (51 posto) podupiru značajno više od žena (38 posto). 

Također, stariji ispitanici podupiru ulazak u NATO u većoj mjeri od najmlađih, jednako kao i ispitanici s visokim stupnjem obrazovanja (53 posto) u odnosu na ispitanike sa završenom samo osnovnom školom (36%).

Najneskloniji ulasku u NATO su stanovnici Dalmacije (39 posto) i Sjeverne Hrvatske (41 posto), a najskloniji članstvu tom vojno-političkom savezu su stanovnici Like i Banovine te Zagreba i okolice.

Ovo istraživanje također pokazuje da samo manji dio onih građana koji podupiru ulazak u NATO savez imaju čvrst stav po tom pitanju, dok velika većina među njima još uvijek odabire opciju "uglavnom podržavam". 

S druge strane, većina onih građana koji su protiv ulaska
u NATO savez iskazuju čvrst stav odabirući opciju "uopće ne
podržavam".

Oko tri četvrtine ispitanika smatra da bi ulazak u NATO savez mogao pozitivno djelovati na međunarodni položaj Hrvatske, te stabilnost i sigurnost zemlje. 

Takvo očekivanje nije neobično za one koji podržavaju ulazak, ali je zanimljivo da takva očekivanja ima i oko 50% onih koji ne podržavaju ulazak u NATO, stoji u istraživanju agencije Puls.

Oko 54 posto ispitanika smatra kako će Hrvatska donekle imati koristi u ekonomskoj sferi od ulaska u NATO, a 14 posto građana očekuje da će ulazak donijeti velike koristi u ekonomskoj sferi. 

Velika većina ispitanika (oko 75 posto), bez obzira na njihov stav o ulasku u NATO, očekuje da će se ulazak dogoditi u naredne dvije godine, navodi se u istraživanju Pulsa.

GfK-ovo telefonsko istraživanje o članstvu u NATO savezu, provedeno od 14. do 20. lipnja, na tisuću stanovnika pokazuje da i dalje 52 posto ispitanika podupire ulazak Hrvatske u NATO savez što također pokazuje stabilizaciju raspoloženja građana o tom pitanju.

Povezane teme