Jurčić je svjetsku recesiju ocijenio najvećom krizom industrijske civilizacije, daleko većom od one 1930-ih godina, pa i početkom kraja industrijske civilizacije.'Potezi američkog predsjednika Baracka Obame i britanskog premijera Gordona Browna, pokazuju da su ti svjetski čelnici svjesni da starim tehnologijama, starom energijom, starom organizacijom i starim ideologijama nećemo moći izaći iz krize', kazao je Jurčić.
'Država najprije treba 'oživjeti' domaću proizvodnju pa potom poticati potrošnju, ali pritom strogo pratiti kriterije održivosti', kazao je Jurčić Naveo je da Hrvatska ima i 'vlastitu krizu' pa hrvatska Vlada ne može poticati potrošnju u situaciji kad 70 posto proizvoda uvozimo. 'Zbog toga bi država najprije trebala 'oživjeti' domaću proizvodnju pa potom poticati potrošnju, ali pritom strogo pratiti kriterije održivosti', kazao je Jurčić i naveo njemački primjer gdje ulažu milijarde eura u nove tehnologije za toplinsku izolaciju zgrada (tzv. pasivne odnosno niskoenergetske kuće) i tako s jedne strane potiču zapošljavanje, a s druge strane štede energiju.
Predsjednica Savjeta za zaštitu okoliša SDP-a Mirela Holy je ustvrdila da zaštita okoliša u uvjetima recesije 'može izgubiti' jer se obično troškovi 'režu' najprije na ekologiji, ali može i profitirati ako se gospodarstvo restrukturira tako da potiče ekološku industriju, eko-poljoprivredu, eko-turizam i ulaganje u obnovljive izvore energije. 'Vjerujem da će Hrvatska prepoznati krizu kao priliku, ali nisam preveliki optimist jer u Strategiji održivog razvitka, nedavnoj prihvaćenoj u Saboru, nema konkretnih mjera realizacije', kazala je Holy.
Na tribini su i pripadnici brojnih nevladinih udruga iznijeli svoje prijedloge za izlazak iz recesije: od 'brendiranja' vode kao važnog hrvatskog izvoznog proizvoda do razvoja sustava održivog gospodarenja otpadom gdje bi se moglo zaposliti nekoliko tisuća ljudi.