Prema pisanju tog dnevnika, Lukić za sada neće biti kažnjena jer je Županijski sud ocijenio da se u njezinom slučaju radilo o "vrijednosnom sudu", a ne "činjeničnoj tvrdnji", zbog čega nema uvjeta za kažnjavanje po odredbama o sramoćenju. Sudski spis vraćen je na Općinski kazneni sud sucu Marku Benčiću, koji je navodno već zakazao ponovno suđenje.
Od Županijskog suda jutros se nije mogla dobiti službena potvrda, a ni odvjetnica Slavice Lukić, Vesna Alaburić, nije mogla Hini potvrditi da je takva odluka donesena jer još nije dobila nikakav službeni dokument o tome, a novost je saznala od novinara.
Vijeće za medije za brisanje "sramoćenja" iz KZ-a
U nepravomoćnoj presudi Slavici Lukić od kraja ožuka zaključeno je kako je ona u cilju sramoćenja privatnog tužitelja putem tiska, kao autorica članka "Država će Medikolu dati 116 milijuna kuna da ne bi bankrotirao?", objavljenog 21. veljače 2013. u "Jutarnjem listu", želeći prikazati Polikliniku Medikol nedovoljno stručnom medicinskom ustanovom, iznijela navod da "u liječničkim krugovima ističu da je Magdalena, za razliku od Medikola, stabilna, sređena i visokostručna ustanova u kojoj bolesnici mogu računati na vrhunsku liječničku skrb", čime je nanijela štetu ugledu Medikola.
Uslijedile su brojne javne osude presude, od OESS-a i HND-a do Ministarstva kulture i GONG-a, a kritiziran je i članak kaznenog zakona koji propisuje što predstavlja i na koji se način sankcionira 'sramoćenje'. Ta je sudska presuda za sramoćenje pokazala da za to kazneno djelo može biti proglašen krivim i onaj tko je iznio istinu, ali je sudac ocijenio da ta istina nije u javnom interesu, upozorio je HND.
Po predloženim izmjenama Kaznenoga zakona koje je izradilo Ministarstvo pravosuđa ostaju odredbe o kaznenom djelu sramoćenja, ali, kažu u Minstarstvu, u znatno suženom i promijenjenom obliku po kojem će se sankcionirati samo najteži oblici tog kaznenog djela koje bi se zvalo teško sramoćenje. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook