Oni su poslijepodne izvedeni pred istražnog suca Županijskog suda u Zagrebu i određeno im je 48-satno zadržavanje.
Glasnogovornik MUP-a Krunoslav Borovec, nakon što nije mogao službeno potvrditi njihova uhićenja ističući da je riječ o USKOK-ovom predmetu, kasnije poslijepodne poslao je priopćenje.
'U okviru kriminalističkog istraživanja u Hrvatskim autocestama, temeljem zahtjeva Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu koji se odnosi na nezakonitosti prilikom gradnje pratećeg uslužnog objekta (PUO) Ploče na autocesti Zagreb-Split-Dubrovnik, čvor Ploče-luka Ploče, policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Odjel suzbijanja korupcije i organiziranog kriminaliteta Zagreb utvrdili su postojanje osnovane sumnje da je počinjeno kazneno djelo zlouporaba položaja i ovlasti iz članka 337 stavak 1 i 4 KZ RH. Kazneno djelo počinili su bivši članovi uprave društva na način da su mimo postojećeg idejnog projekta i nakon što je trasa autoceste već bila dovršena, naložili izradu dodatnog projekta koji bi obuhvatio prateći uslužni objekt Ploče na mjestu na kojem prema pravilima struke ne može postojati takav objekt. Napravljen je po nalogu prvoosumnjičenog te je gradnja tog objekta dodijeljena bez provedbe javnog natječaja, a po nalogu drugoosumnjičenog. Šteta počinjena ovim kaznenim djelom iznosi više od 50 milijuna kuna. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni će biti dovedeni u Istražni centar Županijskog suda u Zagrebu', stoji u priopćenju.
Neslužbeno se doznaje da su uhićeni Prskalo i Lovrinčević zbog nezakonitosti pri izgradnji autoceste 'Dalmatine', točnije njene zadnje dionice do Ploča.
Jurica Prskalo od ranije je osumnjičen u čak dvije afere u kojima je HAC ostao bez više od 50 milijuna kuna. Najprije je, zajedno s Lovrinčevićem, uhićen u slučaju 'Nesklad' u kojem se čelnicima HAC-a na teret stavljalo da su HAC oštetili za najmanje 22 milijuna kuna ugovorivši posao bojanja cijevi tunela Sveti Rok i Mala Kapela sa tvrtkom Skladgradnja u vlasništvu Slavena Žužula.
Uz Prskala, Lovrinčevića i Žužula u slučaju 'Nesklad' Županijsko državno odvjetništvo teretilo je i direktora Sektora za građenje Gorana Legca te glavnog inženjera projekta Bosiljevo-Sveti Rok Željka Kandžiju.
Svi osim Žužula iz pritvora su pušteni u veljači 2010., no Prskalo je nakon devet mjeseci ponovno uhićen, ovoga puta po nalogu USKOK-a zbog umiješanosti u aferu Fimi media. Osim Prskala, tada su uhićena još trojica HAC-ovih dužnosnika, šef financija Josip Sapunar, bivši direktor autoceste Rijeka - Zagreb Zlatko Korpar i još jedan bivši predsjednik uprave Mario Crnjak.
Svu četvoricu USKOK tereti da su dodjeljivali poslove bez javnog natječaja i iz HAC-a preko tvrtke 'Fimi media' izvukli više od 26 milijuna kuna. Nedjelo je naprije priznao Sapunar koji je iznio obranu i izašao iz zatvora sredinom prosinca, dok su ostala trojica, uključujući i Prskala iz Remetinca izašli početkom veljače ove godine.
Mediji su duže vrijeme pisali o navodnim nezakonitostima počinjenima tijekom izgradnje 'Dalmatine', od prevelike cijene kilometra autoceste do preplaćenih radova na odmorištima i pogrešno navedene ukupne dužine izgrađene trase. (Hina)