Zabrana pušenja

Ugostitelji se žalili predsjedniku Mesiću

Slika nije dostupna
Ne bude li pušenja, ugostitelji idu u štrajk, a svoje su planove prenijeli i predsjedniku Stjepanu Mesiću od kojeg traže pomoć u borbi protiv zakona koji ih, tvrde, uništava.

Očajni ugostitelji požalili su se predsjedniku Mesiću, a za njih pretežak zakon o zabrani pušenja doveo ih je pred zid. Samo u mjesec dana zatvoreno je oko 30 restorana, 25 kafića, državna blagajna ostala je bez 250 milijuna kuna, a 175 ljudi bez posla. Predlažu odgodu zakona ili liberalniji model, u protivnom idu u štrajk. 'Mi ćemo zatvarati lokale, a ovaj će put vlasnici biti na ulici jer oni su ti koji nemaju izbora jer je takav pad prometa da ni obično poslovanje ne može funkcionirati', rekao je Miroslav Folnegović, iz hrvatske udruge restoratera.

'Ovaj zakon nije pametan potez'

Od predsjednika su dobili punu podršku. Provođenje ovakvih zakona u doba krize, smatra Mesić, nije najpametniji potez. Ministar pak tvrdi kako nije zbog zakona pao promet - već zbog krize. 'Ako mi ured predsjednika i njegovi savjetnici daju egzaktan pokazatelj da je u mjesec dana pao promet ugostiteljima zbog ograničavanja zakona možemo razgovarati o svemu', rekao je Darko Milinović, ministar zdravstva. Ugostitelji apeliraju na sve obrtnike da u znak prosvjeda zatvore na jedan dan.

'Mislim da bi se u tom slučaju u svakoj uljuđenoj zemlji promijenila vlada ili preko noći mijenjao propis. Mnoge je uredbe vlada donijela mimo Sabora i bile su primijenjene', rekao je Šime Coza, tajnik Hrvatske udruge restoratera. Kao turistička zemlja Hrvatska je totalno zastranila, poručuju ugostitelji, jer ovakve drastične zabrane idu na ruku samo susjedima. Pa tako Crna Gora, pošalje autobuse u Dubrovnik i hrvatske goste koji se iskrcaju s kruzera, gratis odveze u Budvu u kojoj sve radi 24, i nema zabrane pušenja. Nakon ludog provoda vrati ih na brod, a u Hrvatskoj ne ostave ni lipe.