Dok gleda retrospektivu svojih radova u Modernoj galeriji, akademski slikar Dalibor Jelavić kaže - za sve može zahvaliti pametnom lijeku. 'Bez tog lijeka ne bih mogao raditi, ne bih mogao napraviti ovo sve što vidite oko mene, drugim riječima ne samo da meni pomaže nego pomaže i mojoj okolini mojoj obitelji i u obitelji svi trpe tu moju bolest', ispričao je Dalibor.
Boluje od mijelofibroze iz skupine rijetkih hematoonkoloških bolesti, za koju učinkovitog lijeka nije bilo do prije pet godina. U Hrvatskoj je nedostupan.
'Ja sam uspio doći do lijeka zahvaljujući milosrđu firme koja ga proizvodi i zahvaljujući zapravo spoznaji naših liječnika da takav lijek postoji', rekao je Jelavić.
Istraživanja koja su dovela do tog novog pametnog lijeka vodio je onkolog Srđan Verstvošek s Instituta za tumore u Houstonu. 'Ljudi žive mnogo duže, više nego 5 do 7 godina čak duplo duže sa kontroliranom bolešću, znači bez eliminacije bolesti s kontrolom bolesti zbog pametnih lijekova koji djeluju biološki', pojasnio je Verstovšek.
A bez tog lijeka, simptomi bolesti su razarajući. Primjerice, organi, posebno slezena i jetra jako se povećaju.
Za mjesečnu terapiju potrebno je izdvojiti od tri i pol pa čak do 10 tisuća dolara. Stoga se udruga Leukemija i limfomi nastoji izboriti da HZZO taj lijek uvrsti na svoju listu.
'Apeliramo da se ti lijekovi uvrste na listu, jer tih pacijenata nema previše u RH, godišnje sa svim tim dijagnozama otprilike oko 500-tinjak', rekao je Drbravko Hoić.
No, za te rijetke bolesti, kaže, nema razumijevanja. A inovativne terapije, navodi trebaju biti dostupne svim oboljelima.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr