U Zagrebu otkriven spomenik Stjepanu Radiću

Slika nije dostupna
Spomenik Stjepanu Radiću u Zagrebu, postavljen na raskrižju Jurišićeve i Petrinjske ulice, danas su svečano otkrili predsjednik Republike Stjepan Mesić i predsjednik Hrvatske seljačke stranke (HSS) Josip Friščić.

"Radić je naučio politički misliti i Hrvate i druge i zato mu Hrvatska mora biti zahvalna", istaknuo je predsjednik Mesić, dodajući kako zato čestita svima koji su se zauzeli da Radić "ponovno dođe u Zagreb, da nas ponovno poduči politički misliti". Predsjednik je čestitao i autoru, kiparu Zoranu Juriću te mnogobrojnim nazočnim građanima.

"Kad se govori o Stjepanu Radiću, onda mnogi kažu - volio je Zagreb, dolazio je u Zagreb. On je često bio i u zatvoru u Zagrebu. On je mislilac. Bio je državnik, bio je političar. Volio je ljude, volio je svijet, ali ono što je želio - želio je svom narodu - da bude svoj na svome", istaknuo je Mesić.

Naglasio je da Radić nije bio protiv drugih. "Bio je svjestan da je stvaranje prve Jugoslavije bilo pogrešno jer su velike sile odlučile stvoriti državu od dijelova koji nikada nisu bili zajedno. I od prvog dana počeli su problemi, a da nije došlo do 2. svjetskog rata, Kraljevina Jugoslavija bi se raspala jer se kao unitarna država nije mogla održati", rekao je među ostalim Mesić. Naglasio je da je Radić toga bio svjestan i da se zato nije zauzimao za unitarnu državu, nego za republiku, a razumjeli su ga ljudi i u Hrvatskoj i izvan nje.

Predsjednik je podsjetio i na povijesne okolnosti atentata na Radića i hrvatske zastupnike u skupštini u Beogradu (1928.), dodajući kako su im Crnogorci javili što se sprema.

"Bili su hrabri i otišli su i pucanj nije nastupio nenadano... Pucali su onda kada je Radić rekao: 'Opljačkali ste begove.' Dakle, pljačka je bila u pitanju, pljačka je bila ta koja je smetala jednom narodu da se osamostali, da vodi svoju politiku i da raspolaže svojim sredstvima", istaknuo je Mesić.

Predsjednik HSS-a Josip Friščić pozdravio je okupljene građane, a posebice čelnike grada Zagreba Milana Bandića i Tatjanu Holjevac jer su na prvom razgovoru poduprli HSS-ovu ideju o podizanju spomenika Radiću.

Friščić je istaknuo da Radić različitost Hrvatske nije doživljavao kao prijepor, nego kao bogatstvo, a i danas ističemo potrebu ravnomjernog razvoja Hrvatske uz uvažavanje regionalnih posebnosti.

Radić je zagovarao ideje suradnje, ali uvijek braneći naše,
istaknuo je Friščić i dodao da smo i danas pred novim izazovima integracije i zasigurno i nama treba i razuma i mudrosti i staloženosti da znamo braniti svoje interese i ugraditi ih u temelje buduće zajednice kojoj ćemo pristupiti.

Posebice je pozdravio predsjednika Mesića. Podsjetio je na njegovu ulogu u osamostaljenju Hrvatske, ističući da je imao hrabrosti i snage otići u Beograd i prenijeti našu opredijeljenost da želimo biti svoji na svome. 

Mesić je zasigurno taj koji se pridružuje našoj poruci - poštujmo druge, ali budimo svoji, rekao je Friščić.

Na svečanosti je, uz mnogobrojne uzvanike iz političkog, javnog i vjerskog života Hrvatske, bila i obitelj Stjepana Radića te počasni predsjednik Međunarodne paneuropske unije, nadvojvoda Otton von Habsburg.

Nakon svečanosti predsjednik Mesić je u pratnji čelništva HSS-a prošetao Trgom bana Jelačića na kojem su bili postavljeni štandovi sa specijalitetima iz hrvatskih krajeva.

Političar i pisac, osnivač HSS-a Stjepan Radić rodio se 1871. u Trebarjevu Desnom, a umro je u Zagrebu 1928. od posljedica atentata u beogradskoj skupštini.