U utorak nastavak suđenja generalima

Slika nije dostupna
U utorak se pred Haškim sudom (ICTY) nastavlja suđenje trojici hrvatskih generala, Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženih da su zajedno s najvišim hrvatskim političkim i vojnim dužnosnicima predvođenim bivšim predsjednikom Franjom Tuđmanom sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu čiji je cilj u akciji Oluja bio etnički očistiti dijelove Hrvatske koji su tada bili pod kontrolom pobunjenih Srba.

Haško suđenje generalima Gotovini (52), Čermaku (58) i Markaču (52), počelo je 11. ožujka ove godine, šest i pol godina nakon podizanja prve optužnice u predmetu, uvodnim riječima tužiteljstva.

Suđenje vodi tročlano sudsko vijeće kojem predsjeda stalni sudac Haškog suda Nizozemac Alphons Orie, a uz njega su i zimbabveanska sutkinja Elizabeth Gwaunza te latvijski sudac Uldis Kinis.

Generala Gotovinu zastupaju američki odvjetnici Luka Mišetić, Greg Kehoe i Payam Akhavan, generala Čermaka Britanci Stephen Kay i Andrew Cayley, a generala Markača zagrebački odvjetnik Goran Mikuličić i Amerikanac Tomislav Kuzmanović.

"Ovo suđenje proizlazi iz prisilne eliminacije krajiških Srba iz Hrvatske, uništenja njihove zajednice u kolovozu 1995. kao i uloga i odgovornosti trojice generala u Hrvatskoj vojsci u tom procesu", kazao je na početku uvodnih riječi tužitelj Alan Tieger.

Trojica generala optuženi su za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom u vrijeme Oluje. Na svojim prvim pojavljivanjima pred Haškim sudom izjasnili su se da se ne osjećaju krivima.

Tužiteljstvo je na početku suđenja najavilo da će svoju tezu o postojanju udruženog zločinačkog pothvata dokazivati tzv. predsjedničkim transkriptima uključivši onim s brijunskog sastanka održanog 31. srpnja 1995. Odgovornost trojice generala dokazivat će dokumentacijom iz hrvatskih vojnih i policijskih izvora, dokumentacijom i iskazima bivših zapovjednika UN-a i promatračke misije EZ-a, iskazima neposrednih svjedoka i svjedočenjima i izvješćima nevladinih udruga za zaštitu ljudskih prava.

Po tužitelju Alanu Tiegeru, Gotovina je u zločinačkom pothvatu sudjelovao planiranjem i zapovjedanjem neselektivnog granatiranja Knina kako bi prisilio civilno stanovništvo na bijeg. Tužiteljstvo bi, prema najavama, trebalo izvesti 134 svjedoka.

Drugog dana suđenja, 12. ožujka 2008., obrana generala Gotovine u svojoj je uvodnoj riječi kazala da tužiteljstvo ne može pružiti niti jedan dokaz koji potvrđuje odgovornost hrvatskog generala za zločine koji se navode u optužnici, tvrdeći da je ovaj predmet jedan od primjera, na koje je upozorio i njemački sudac Wolfgang Schomburg, kada haško tužiteljstvo najprije izdaje optužnicu a onda traga za dokazima. Obrana je vjerodostojnost tužiteljstva dovela u pitanje činjenicom da im je dokaze i svjedoke osiguravao jedan od ideologa nemogućnosti suživota Srba i Hrvata Savo Štrbac.

Odvjetnik Greg Kehoe je u prvom dijelu uvodnih riječi obrane prikazao i BBC-jev film "Dva sata od Londona" o razaranjima Hrvatske i srpskom osvajanju hrvatskih teritorija. Prikazao je i usporedne snimke razaranja Vukovara i posljedica napada na Knin te poručio da u prvom slučaju, u kojem su razaranja bila golema, tužiteljstvo nikada nije podiglo optužnicu.

Za Gotovinu je rekao da je "čovjek koji je doveo do prekretnice, koji je završio rat" i spriječio pad Bihaća, tj. ponavljanje Srebrenice.

Povezane teme