Najviše djece, 122 milijuna, radi na području Azije i Tihog oceana, međutim dječji je rad prisutan i u mnogim industrijskim zemljama, pokazuju podaci Međunarodne organizacije rada (MOR).
Na opasnim poslovima ili u izrazito štetnim uvjetima radi 126 milijuna djece. Iako je dječji rad nezakonit u mnogim zemljama, djeca su i dalje prisiljena raditi i najteže fizičke poslove.
Oko 70 posto djece radi u poljoprivredi, 22 posto u uslužnim djelatnostima, a 9 posto u industriji, uključujući rudnike, graditeljstvo i proizvodnju.
Većina djece radi u sivoj ekonomiji bez ikakve zakonske zaštite, a 1,2 milijuna su žrtve prodaje, dok oko 300.000 djece vojnika sudjeluje u oružanim sukobima širom svijeta.
Djeca koja rade u poljoprivredi izložena su opasnim kemikalijama i opremi, druga su na ulici gdje obavljaju različite poslove, prodaju robu ili prodaju svoja tijela u sve raširenijoj industriji prostitucije i pornografije.
Dio njih radi u različitim skrivenim prostorima pod katastrofalnim uvjetima, bez radnoga vremena i zaštite, uz male količine hrane i vode i uz najnižu moguću plaću.
Ovogodišnji Svjetski dan protiv dječjeg rada posvećen je obrazovanju kao ključnom čimbeniku u borbi protiv dječjeg rada. Zabrinjavajuće je da školu ne pohađa oko 72 milijuna djece u dobi kad bi trebali.
Po hrvatskom Zakonu o radu najniža dob za zaposlenje je 15 godina.
Iako u Hrvatskoj nisu poznati slučajevi dječjeg rada poput navedenih, u NHS-u se pitaju čija su i za koga rade djeca koja su prisiljena prositi, prati prozore automobila na križanjima i raditi u poljoprivredi.