Gaseći požar, vatrogasci sa šibenskog područja jučer su se oko 17.15 sati našli u vatrenom okruženju na području Lučice. Vatra se brzo širila nošena jakim jugom, pa su se vatrogasci uskoro našli u bezizlaznoj situaciji. Iz vatrenog obruča dio je zarobljenih vatrogasaca uspjela spasiti Gorska služba spašavanja.
Ozlijeđeni su prebačeni helikopterom u zadarsku Opću bolnicu. Pet je vatrogasaca prebačeno u zagrebačke bolnice - Traumatološku i KB Dubrava. Dvojica ozlijeđenih ostala su u zadarskoj bolnici.
Liječnici se bore za živote petorice vatrogasaca, koji su zadobili opekline na 80 do 100 posto tijela posto tijela.
Župan Goran Pauk objavio imena poginulih i ozlijeđenih mladića
Poginuli su Dino Klarić (1974), Ivica Crvelin (1955), Ivan
Marinović (1970) iz Javne vatrogasne postrojbe Šibenik; 17-godišnji Marko Stančić iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Tisno, te Gabrijel Skočić i Hrvoje Strikoman, obojica rođeni 1988., iz DVD-a Vodice.
Teško ozlijeđeni i u životnoj opasnosti su Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Josip Lučić iz DVD Tisno, Marinko Knežević iz JVP Šibenik i Karlo Ševerdija iz DVD Vodice.
Manje teške ozljede zadobili su Frane Lučić iz DVD Tisno i Ante Juričev Mikulin iz DVD Vodice koji su bili zbrinuti u zadarskoj bolnici, a tijekom dana prevezeni su u splitski Klinički centar na Firulama.
Prema riječima voditelja Kirurškog odjela Opće bolnice u Zadru dr. Tomislava Vanjaka, stanje jednog od njih je krajnje ozbiljno, a drugi je u nešto povoljnijem stanju.
"Morali smo ih prevesti u Split jer se stanje jednog ozlijeđenog vatrogasca tijekom noći pogoršalo budući da osim vanjskih ima i opekline unutarnjih organa", kaže dr. Vanjak. Dodao je da splitski Bolnički centar za razliku od Opće bolnice u Zadru ima posebnu jedinicu liječenja opeklina. To je vrlo sofisticirana terapija i nakon što smo ih mi u Zadru zbrinuli, morali smo ih zbog te terapije prevesti u Split, rekao je dr. Vanjak.
Dr. Vanjak kaže još da slična stradanja u mirnodopskim uvjetima nije vidio.
"Nešto slično kao liječnik doživio sam tijekom Domovinskog rata lječeći stradale branitelje, ali u mirnodobskom dijelu svoje karijere, takve ozljede nisam doživio", ističe dr. Vanjak.
Sanader traži istragu
U policiji za sada nema potvrde o navodnom privođenju osam osoba koje su krive za izazivanje požara. Navodno se radi o građevinskim i turističkim radnicima koji su na Kornatima obavljali sezonski posao. Prema neslužbenim informacijama privedeni su zbog snimke njemačkog turista na kojoj je snimljen sam početak požara i osobe koje su vatru zapalile.
Na Kornate su stigli premijer Ivo Sanader, ravnatelj policije Marijan Benko i glavni vatrogasni zapovjednik Mladen Jurin.
- Želim reći da je ovo strašna tragedija, nisam u prvom trenutku vjerovao da se to dogodilo. Vlada RH inzistira da na temeljitoj istrazi oko toga, kako je došlo do te najveće tragedije u hrvatskom vatrogastvu. Učinit ćemo sve da pomognemo obiteljima nastradalih, ali i da utvrdimo okolnosti nastanka požara, odnosno je li požar namjerno podmetnut. Već imamo skupinu osumnjičenika. Želimo da se utvrde krivci i žestoko kazne. Oni koji podmeću požar ne pale samo okoliš i šume, nego ugrožavaju ljudske živote. Stoga se nadam da će Sabor prihvatiti prijedlog Vlade s drastičnim kaznama za piromane, rekao je premijer Ivo Sanader nakon posjeta zadarskoj Općoj bolnici u kojoj se liječe dva teško ozlijeđena vatrogasca.
Premijer je istaknuo da su načelnik Glavnog stožera general
Lucić i ravnatelj Policije Marijan Benko odredili 20 odnosno još 30 specijalaca koji su poslani na mjesto događaja, gdje se požarište osigurava, kako bi se utvrdile sve okolnosti.
Glavni vatrogasni zapovjednik Mladen Jurin naglasio je da su
vatrogasci u stalnoj opasnosti i da je ove sezone bilo više od 1500 požara.
- Izgubili smo pet ljudi, ali i inače su vatrogasci redovito u ovakvim opasnim situacijama. Ne može se vatra gasiti ako joj se ne priđe blizu, rekao je Jurin te dodao da su se stradali vatrogasci, po dosadašnjim informacijama, otrovali monoksidom, te su se našli u vatrenom obruču.
Stipe Božić: Netko treba odgovarati za ovo
U akciji spašavanja sudjelovao je i alpinist Stipe Božić.
'Teško ozlijeđeni spašeni su s dva helikoptera. Za to je bilo potrebno sat i pol vremena te osam spasitelja', rekao je Božić.
U pomoć su došli spasitelji iz Zadra i Splita.
Božić je rekao da je teren bio nepristupačan, a petorici vatrogasaca, na žalost nije bilo spasa.
'Stradali su zbog trave, što je još veća tragedija. Mislim da bi za to netko trebao odgovarati', dodao je.
U zadarskoj bolnici ozlijeđene su čekali župan splitsko-dalmatinski, Ante Sanader te zapovjednik JVP-a Split i zamjenik županijskog zapovjednika, Felicijo Parčina.
'Došao sam pružiti pomoć nastradalima i izraziti žaljenje što zadnjih dana vatrogasci na Jadranu gube živote. Ovo je katastrofa i obiteljima izražavam sućut', izjavio je župan.
U posljednjih 48 sati život je izgubilo sedam vatrogasaca.
Vojska čuva požarište
Požar na otoku Kornatu jutros je u potpunosti ugasio protupožarni zrakoplov kanader, a požarište sada čuvaju 23 vojnika Hrvatske vojske, doznaje se u ministarstvu obrane.
Zrakoplov Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Pilatus PC 9 leti iznad Kornata i Hvara kako bi nadgledao razbuktavaju li se požari ili su se zapalili novi, izjavila je glasnogovornica Ministarstva obrane Marijana Klanac.
Župan šibensko-kninski Goran Pauk proglasio je sedam dana žalosti u Šibensko-kninskoj županiji.