Slovenski mediji navode da spomenuta stranka do sada ima samo oko tisuću potpisa i da od referenduma neće biti ništa. To je u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA priznao i predsjednik stranke Lovro Škrinjarič. Rekao je da ga takav ishod referendumske inicijative ne čudi nakon što su predsjednik države i slovenski premijer Slovence pozvali da ne daju svoje potpise jer je, po njihovoj ocjeni, referendum nepotreban i štetan. No, dodao je Škrinjarič, time su Danilo Tuerk i Borut Pahor 'oslabili slovenske pregovaračke pozicije' glede utvrđivanja granice s Hrvatskom.
>> Počeo teći rok za slovenski referendum
Referendum neće biti raspisan i zakon o ratifikaciji se može proglasiti i stupiti na snagu Škrinjarič je u razgovoru za slovensku agenciju naveo da osuđuje namjeru predsjednika parlamenta Pavla Gantara da već sutra predsjednika države i službeno obavijesti da referendum neće biti raspisan i da se zakon o ratifikaciji može proglasiti i stupiti na snagu. Takav Gantarov postupak bio bi 'protuzakonit', tvrdi Škrinjarič.
U petak se nastavlja procedura sastavljanja zakona o ratiifikaciji pristupnog protokola?
Po neslužbenim najavama, Gantar će već u petak - na temelju podatka da su u općinama koje izdaju formulare za izdavanje podrške referendumu do sada izdali samo oko tisuću takvih obrazaca - predsjednika Tuerka i službeni list obavijestiti da se procedura stavljanja zakona o ratifikaciji hrvatskog pristupnog protokola na snagu može nastaviti i pri tome neće čekati sedmodnevni rok u kojemu bi ga o neuspjehu inicijatora trebao obavijestiti sam predsjednik mariborske stranke.
Ako se ta predviđanja ostvare, to znači da bi zakon o ratifikaciji hrvatskog protokola u petak najprije potpisao Gantar, a onda o tome obavijestio predsjednika države i službeni list, kako bi zakon mogao stupiti na snagu. Da bi se to dogodilo, najprije ga u osmodnevnom roku mora potpisati i proglasiti Tuerk, a onda o tome i sam obavijestiti službeni list, kako bi zakon stupio na snagu.