Vijence su položili i svijeće zapalili predstavnici osječke Židovske općine, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, te na taj način odali počast svim stradalim Židovima tijekom II. Svjetskog rata, žrtvama holokausta, u kojem je najbrutalnije ubijeno šest milijuna osoba.
Predsjednik osječke Židovske općine Željko Beissmann podsjetio je na sve žrtve holokausta, te istaknuo kako je u Osijeku do Drugog svjetskog rata živjela najbrojnija židovska zajednica na ovim prostorima, oko 3.000 Židova, a da danas u tom gradu živi tek stotinjak Židova.
U ime grada Osijeka vijenac je položio gradonačelnik Ivica Vrkić, a u ime Osječko-baranjske županije, dožupan Željko Kraljičak.
Oscar Nemon (1906. – 1985.) židovski kipar rođen je u Osijeku, a kasnije se nastanio u Engleskoj. Najpoznatiji je po seriji skulptura sir Winstona Churchilla, izloženih na javnim mjestima po Velikoj Britaniji.
Abas osudio holokaust, pozvao Izrael da zaključi mir
Već u ranoj životnoj dobi počeo se baviti kiparstvom, a kao srednjoškolac imao je izložbe svoji radova u glini 1923. i 1924. Kasnije odlazi u Beč, a nakon što nije uspio upisati umjetničku akademiju, u Beču kod ujaka izrađuje skulpture od bronce. Potom kratko vrijeme provodi u Parizu, a godine 1925. seli u Bruxelles, gdje na Kraljevskoj akademiji osvaja za svoju skuplturu zlatnu medalju. U Bruxellesu je živio do 1939.
Za svoj rodni Osijek godine 1928. načinio je skulpturu "Lipanjske žrtve" kao uspomenu na ubojstva Pavle Radića, Đuro Basariček i Stjepan Radić u Beogradu 1928.g.
Pred izbijanje Drugog svjetskog rata bježi u Veliku Britaniju. Nakon rata Oscar Nemon postao je poznat po nizu skulptura - portreta znamenitih ljudi, među kojima su Elizabeta II., Dwight D. Eisenhower, Bernard Law Montgomery, Harry S. Truman i Margaret Thatcher. Dvanaestak skulptura premijera Winstona Churchilla izloženih na različitim javnim mjestima njegova su najpoznatija djela. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook