nova godina, visoke cijene

Vladine mjere zakazale? "Ove cijene su trajne i neće biti smanjivanja"

Vrijeme intenzivnog žongliranja između mogućnosti kućnog budžeta i velike blagdanske potrošnje je konačno iza velike većine građana. Krenula je nova godina u kojoj ipak, poručuju iz oporbe, ne trebaju očekivati da će cijene biti manje. Poslodavci pak kažu da ih visina cijena ne čudi.

Bilo da se radi o obali ili o kontitentalnoj Hrvatskoj, građane u prvim danima nove godine muči rast cijena - pogotovo hrane.

"Pa ne bih pretjerala, ali 25 posto od ljeta su narasle, nešto nevjerojatano. Kupujem samo ono što je baš na akciji", rekla je Boja.

"Neće se nikad ni vratiti na to što je bilo, može biti samo skuplje", poručio je Zlatko.

Jer novi troškovi se uvijek odnekud pojave.

"Evo sad su se počele i vrećice za voće naplaćivati, tako da u novu se, eto, još skuplje ušlo", rekla je Petra.

"Dok se ni ne okreneš, 100 eura si potrošio. A nisi kupio ništa. Ali tko ima novaca trošit će, tko nema novca - neće", rekao je Ante.

Jer novca za trošenje je bilo - samo u prvom tjednu adventa potrošilo se oko 600 milijuna eura, dvostruko više nego godinu prije, za blagdane vjerojatno više od 3 milijarde. Poslodavci objašnjavaju da uz rast plaća dolazi i rast potrošnje.

"Glavni razlog inflaciji je i dalje vrlo snažan rast primanja zaposlenih, i ono gdje je Hrvatska stajala naročito nisko kad je ulazila u europodručje su cijene raznih usluga, one su u prosjeku 30 posto bile niže nego u odnosu na prosjek Europske unije", rekao je Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.

Pa su cijene sad iznad prosjeka Eurospke unije, štoviše Hrvatska je sa inflacijom od 4 posto u studenom bila među tri države s najvećim rastom cijena u Europskoj uniji, čiji je prosjek ostao na dva i pol posto.

Oporba poručuje - to je dokaz da su sve Vladine mjere obuzdavanja inflacije zakazale.

"Mi smo očekivali, te u više navrata tražili od Vlade, da dođu u Sabor i objasne što se to događa na tržištu. Je li Vlada jedina koja može nešto napraviti ili nešto treba i AZTN, i HNB, i udruge za zaštitu potrošača. Jasno je da je ta bitka izgubljena i da su ove cijene trajne, neće biti više nikakvog smanjivanja", rekao je Boris Lalovac.

"Ono što je vidljiv trend je da Hrvati odlaze kupovati u susjedne zemlje, pogotovo u Sloveniju, a neobjašnjivo je da vi proizvode koji se proizvode u Hrvatskoj plaćate više u Hrvatskoj nego u Sloveniji", poručio je Zvonimir Troskot.

Zašto je to tako, objašnjenja su različita. No ono što ostaje isto je - rast cijena.

Pročitajte i ovo napadnuta u svom domu Uhićen muškarac kojeg sumnjiče da je na smrt pretukao Hrvaticu u Irskoj

Pročitajte i ovo potvrđeno na šest objekata 40 kilometara od hrvatske granice potvrđena afrička svinjska kuga: "Ovo predstavlja prijetnju"