Legalizacija bespravno sagrađenih objekata, koju je Vlada pokrenula prošle godine, ne odvija se željenom dinamikom. Od ukupno 826.000 podnesenih zahtjeva, do sada je pravomoćno obrađeno njih svega 166.700 ili 20 posto.
Tu je i još 40-ak tisuća nepravomoćnih rješenja, koja se odnose na podnositelje čiji su zahtjevi obrađeni, ali još nisu uplatili niti jednu ratu. Unatoč tome, u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja zadovoljni su brojem obrađenih zahtjeva i vjeruju kako će cijeli proces biti završen u planiranom roku od dvije godine.
Uz novi projekt Ministarstva graditeljstva do građevinske dozvole za samo 30 dana
"Naša agencija radi punom parom i vjerujemo da ćemo do kraja lipnja iduće godine obraditi najveći dio zahtjeva. Ima ljudi koji su zahtjeve predavali iz straha, za svaki slučaj, da bi kasnije pronašli izgubljene dozvole i shvatili kako njima zapravo i nije potrebna legalizacija. Stoga je pitanje koliko je brojka od 620.000 neobrađenih zahtjeva realna", kažu u Ministarstvu.
Procjenjuje se kako je više od polovice građana predalo samo prazan papir, odnosno zahtjev. Procjenjuje se kako čak tri četvrtine zahtjeva za ozakonjenje nema potrebnu dokumentaciju. "Izrada te dokumentacije ponekad košta i više od 10 tisuća kuna, pa osiromašeni građani, kada to čuju, jednostavno odustaju od legalizacije i ne žele predati ostatak papira", objašnjavaju.
"U tom slučaju, njihove nezakonito izgrađene zgrade će biti srušene", poručili su iz Ministarstva. (VLM)