Fenomen 'karoshi'

Prekovremeni rad ubija!

Slika nije dostupna
Dolazi iz Japana i svake godine pogađa stotine obitelji – karoshi je službeni uzrok smrti zbog prekovremenog rada!

Ne odlaze kući kad završi radno vrijeme jer to nitko ne radi, a često i prenoće u uredu. Takva je kultura rada u Japanu, pa su se poslodavci i zakonodavac udružili kako bi radnike spriječili da se toliko iscrpljuju. Je li ih na takav potez natjeralo suosjećanje ili to što se u toj zemlji svake godine isplate stotine odšteta obiteljima čiji su članovi umrli upravo od pretjeranog rada, ne možemo znati.

Ritam života u Japanu ekipi Provjerenog pokušale su dočarati Mira Lugonja i Junko Subota. Mira je poduzetnica koja se školovala u Japanu, a Junko je tamo rođena. 'Mnogo sam puta čula u Japanu da je japanskom muškarcu ljubavnica firma', priča Mira koja i danas ima poslovne veze s Japanom. Klijenti iz te zemlje, kaže, često joj šalju e-mailove u 3 ujutro, pa možemo pretpostaviti da su i prespavali u uredu!

'Ne možeš baš otići kad vidiš da svi ostali rade'

'Mi smo takvi da smo uvijek u strahu što će ljudi reći, pogotovo šef. Tako da ja iskreno, nisam baš bila previše hrabra. Gledam sat, 17 je sati, ali vidim da svi još uvijek rade, čak jedu nešto na poslu da ostane duže, onda ne možete baš otići', kaže Junko o svom gotovo desetogodišnjem radu u domovini. Na godišnji odmor je išla tek tjedan dana, a danas kada radi u Zagrebu iskoristi gotovo cijeli mjesec, iako u vrijeme dok je živjela u Japanu nije ni znala da netko u svijetu ima toliko vremena za odmor.

To je samo dio priče o ritmu života koju je pripremila ekipa Provjerenog. Cijelu priču u kojoj ćete doznati gdje je ritam života najsporiji, ali i gdje se na toj ljestvici nalazi Hrvatska, pogledajte u prilogu.

Povezane teme