Bloger se obratio Institutu za oceanografiju i ribarstvo, a nakon detaljne analize ribice, stigli su i rezultati. Radi se o vrsti Oplegnathus fasciatus, engleskog naziva 'The barred knifejaw', 'The striped beakfish'.
'Ovom prilikom „krstimo“ vrstu i hrvatskim imenom: Prugasti kljunaš', javljeno je iz Instituta.
Objasnili su kako se radi o bentopelagičnoj vrsti koja naseljava priobalna grebenska područja na dubinama od 1 do 10 metara. Njezin prirodni areal rasprostranjenja je sjeverozapadni dio Tihog oceana i to u vodama Japana, Koreje, Tajvana, te u istočnom dijelu Tihog oceana oko Havajskog otočja. U Sredozemnom moru je po prvi puta zabilježena, samo fotografijom, 2 jedinke, u vodama oko Malte prije 6 godina.
NEOBIČAN ULOV U JADRANU 'Nema ljuske, nego hrapavu kožu, kao morski psi i raže'
'Vrsta je umjerenog pojasa. Hrani se sitnim pridnenim beskralješnjacima. Mlađ se vrlo često sakuplja ispod plutajućih objekata na moru, najčešće plutajućih algi. Dosada najveća zabilježena dužina iznosi 80 cm, a masa 6.4 kg. Zubi su kod odraslih jedinki snažni i poredani tako da su stopljeni u jednu kljunastu tvorevinu, po kojoj smo i dali vrsti hrvatsko ime, kojom su u mogućnosti razbijati tvrde strukture poput ljuštura školjkaša i morski puževa, kao i morskih ježinaca', stoji u priopćenju Instituta.
Prvi nalaz u Jadranu
U područjima gdje inače obitava, ova vrsta ima gospodarski značaj zbog izuzetne kvalitete mesa. Također se koristi u marikulturi, te kao objekt ulova u sportskom ribolovu.
Iz Intituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu potvrdili su kako se radi o prvom nalazu ove vrste ribe u Jadranu.
'Ulovljena u vrši za lov škampa otprilike 1 nautičku milju ispred Urinja (Riječki zaljev) na ulazu u Bakarski zaljev, 23.11.2015. godine. Prvi nalaz za Jadran! Utvrđena dužina: 10.0 cm (jedinka je u juvenilnom stadiju, stadij mlađi)', javljaju iz Instituta te dodaju kako pretpostavljaju da je jedinka najvjerojatnije, ne isključujući i neki drugi vektor unosa, dospjela u Jadran 'antropogenim unosom', odnosno transport brodovima, najvjerojatnije teretnim ili tankerima, putem komora u brodovima tzv. „sea chest“ ili putem balastnih voda.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook