Koliko patvorenog mlijeka ima u Hrvatskoj i ima li ga, pokazat će provjere po pravilniku koji se radi. Krivotvorena hrana ima jasnu definiciju.
"Od krivog deklariranja odnosno navođenja sastojaka onih koje hrana ne sadrži ili navođenje krivih sastojaka, da hrana sadržava neke krive sastojke, ili da su originalni zamijenjeni nekim drugim sastojcima", kaže Jasna Bošnir s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar.
Kako bi se prevarilo potrošače krivotvoriti se može sve i svašta, a Bošnir kaže da su prve tri namirnice što se tiče patvorenja maslinovo ulje, mlijeko i med.
I ne čudi da domaći proizvođači traže vrlo jasno definirana pravila za uvozne proizvode. "Može proći tona meda koji se uveze iz kine i stavi se kilo meda iz Hrvatske, nakon čega se može deklarirati da je porijeklom iz EU i kao domaći med. Pa i vina koja su dolazila iz Albanije i Makedonije s deklaracijom graševine, a u njima graševine ima najmanje", kaže Matija Brlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
Domaći proizvođači bi postrožili i kontrole koje se rade i to zbog zaštite portošača.
Krivotvorenje hrane je ozbiljan problem kojim se bavi čak i Europol, pa su u jednoj akciji provedenoj u 57 zemalja, otvorili više od tri i pol tisuće slučajeva.
Akcija je u Hrvatskoj 2015. trajala mjesec dana, a otkrivena su krivotvorena alkoholna pića. Potrošači ih, kao ni ostale krivotvorine, teško mogu prepoznati sami.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr