U pomoć zbog stanja na Dunavu pozvani su i ledolomci iz Mađarske. Na pojedinim područjima na Dunavu došlo je do ledostaja, odnosno nakupljanja i spajanja leda širinom cijele rijeke. Takvi su prizori zabilježeni kod Dalja, a o detaljima smo razgovarali s generalnim direktorom Hrvatskih voda Zoranom Đurokovićem.
Kada očekujete ledolomce?
Moramo iskoordinirati aktivnosti s kolegama iz Srbije i Mađarske. Temeljem Međunarodnog vodnog sporazuma zovu se u pomoć ledolomci. Uvjeti za to su se stvorili, pojava je ledostaja na više mjesta. Taj led može priprijetiti i izazvati uspor, a to može značiti opasnost i za Srbiju, Hrvatsku i Mađarsku. Zato se sutra sastajemo s kolegama u Somboru gdje ćemo dogovoriti daljnje aktivnosti.
Kad ih očekujete?
Oni su već po dogovoru stavljeni u stanje pripravnosti. Još ćemo jednom ocijeniti situaciju i za očekivati je da bi oni u ponedjeljak mogli doći na područje Republike Hrvatske. Prije svega jedan par ledolomaca koji bi trebao odmah krenuti i s razbijanjem barijera na području Kopačkog rita, odnosno Apatina, te Daljske krivine i Borova Sela. Sve to treba na vrijeme odraditi, s obzirom na to da se od srijede očekuju još niže temperature i te čepove treba ukloniti kako bismo spremni dočekali još niže temperature i novu pojavu leda na Dunavu.
Koliko je stanje ozbiljno? Koliko je leda na Dunavu?
Na području Daljske krivine i nekih drugih dijelova, naprosto je cijela površina prekrivena ledom. U pravilu je tridesetak posto leda, ali s obzirom na daljnje temperature količina leda će se povećavati.
Stanje je ozbiljno, jer se i vodostaj već počeo dizati?
Na pojedinim mjestima uslijed pojave ledostaja došlo je i do pojave uspora. Vrijeme je da počnemo djelovati. Nema razloga ni za kakvu paniku. Za sada nema veće opasnosti. Jednostavno treba preventivno raditi svoj posao jer državne službe Hrvatskih voda i koordinacija će sigurno uspješno odraditi da mađarski ledolomci ponovno dođu u pomoć.