U Hrvatskoj se na dan prijavi najmanje dva slučaja mobbinga

Slika nije dostupna
Mobbing je specifični oblik ponašanja na radnom mjestu, kojim jedna osoba ili skupina njih, sustavno psihički zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta.

Riječ je o mobbingu ukoliko se navedene aktivnosti odvijaju najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci. 

Do sada nije donesena nijedna presuda za mobbing u Hrvatskoj 

U  Njemačkoj, primjerice, postoji tzv. Anti-Mobbing-Network, SOS linije za pomoć žrtvama koje nerijetko zabilježe i do 2 tisuće poziva na dan, a otvaraju se i klinike za liječenje žrtava mobbinga. 

I u Hrvatskoj se svakodnevno prijavljuje mobbing, kako doznajemo od najmanje 2 do 10 slučajeva. 

Jasna Babić je nakon četiri godine rada u Konzumu dala izvanredni otkaz. 

Do toga je došlo jer joj je šefica govorila da je krava i da je nesposobna.

Dolazila sam na posao s grčem u želucu, imala sam proljev, nisam mogla razgovarati s djecom', priča Jasna.

Direktor je, tvrdi, nije htio ni saslušati, pa je zatražila premještaj u Kozmo. Odbijena je. Nudili su joj, objašnjava, neku drugu Konzumovu trgovinu. Međutim, nije prihvatila. Bila je sigurna da bi joj se tamo osvećivali. 

'Dala sam izvanredni otkaz ugovora o radu i sad sam na burzi. Tužbu sam podigla u 11 mjesecu i to traje i ništa se ne dešava', priča Jasna.

Potražili smo i odgovor u Konzumu. Naglašavaju da imaju 12 tisuća zaposlenih, a Agrokor sveukupno 33 tisuće te da je moguće da dođe i do nesporazuma ovog tipa, ali također navode da se gospođa Babić zaposlila u Konzumu 1998. godine, pa godinu dana poslije dala otkaz, te ponovno molila zaposlenje 2006. godine. 

2007. je ponovno dala otkaz, nezadovoljna svojim statusom kod poslodavca. Dodaju kako nemaju evidentirano da je podnijela bilo kakvu tužbu protiv Konzuma kao poslodavca. 

U hrvatskim zakonima zasad nije definiran pojam mobbinga, pa radnici zaštitu na sudu traže prema odredbama i drugim zakonima poput onog o radu.

Zanimljivo je da ako vam 8 dana nakon što ste prijavili problem, poslodavac problem ne riješi, slobodni ste prekinuti rad dok vam se ne osigura zaštita, pod uvjetom da ste u propisanom razdoblju zatražili zaštitu pred nadležnim sudom.  

Povezane teme