Nažalost, nije riječ o hrvatskim školama - već o francuskoj i njemačkoj školi. Posjetili smo njihov eurokampus u Zagrebu, koji slavi 10. godišnjicu rada i usporedili s našim školstvom. Matematika na njemačkom jeziku. Za ove učenike nije nikakav problem.
Olakšava i to što je u razredima najviše 15 učenika. Radi se prema njemačkom programu. 'Hrvati dosta rješavaju zadatke - kako bi se reklo, malo bubaju, a ovdje mi dosta pokušavamo prenijeti matematiku na jedan praktičan način', rekao je Vjekoslav Sušić, profesor matematike u Njemačkoj školi.
U radu sa 150 učenika, profesorima pomažu i terapijski psi. 'Pokazalo se da u razredima u kojima su djeca nemirna ili se teško sami izražavaju, da ih psi umiruju', rekla je Stdin Elfie Koller, ravnateljica njemačke škole.
Na hodnicima se čuje i francuski jezik. Jer pod istim krovom je i partnerska - francuska škola.
'Učenici koji su kod nas uče po međunarodnom francuskom programu, a poslije mogu nastaviti i integrirati se u bilo koju školu u Francuskoj', rekao je Damien Durreberger, ravnatelj francuske škole.
I njihov školski sustav uvelike se razlikuje od hrvatskog. Francuzima, primjerice, informatika je obvezan predmet od najnižih razreda. 'Uče kako biti odgovoran, kako raditi dokumente u wordu, pretraživati informacije na internetu, komunicirati mailom ili porukom', objasnio je Walten Franco, profesor informatike.
Većina učenika u obje škole djeca su zaposlenika u ambasadama pa je mnogo različitih nacionalnosti. No, dio njih su i djeca Hrvata koji su se vratili iz Francuske i Njemačke. Htjeli su da djeca nastave učiti jezik. Svima njima studiranje u tim zemljama realna je opcija.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr