U Hrvatskoj izborna šutnja, iseljeništvo na biralištima

Slika nije dostupna
Promatrači GONG-a, koji prate izbore za zastupnike u Hrvatski sabor u inozemstvu, dojavili su da izborni dan na većini biračkih mjesta protječe u tolerantnoj i demokratskoj atmosferi.

Izvijestili o manjem broju kriznih situacija na biračkim mjestima i samo jednoj dojavi kršenja predizborne šutnje, koja se dogodila ispred stožera HDZ-a BiH 1990., gdje su bili istaknuti izborni plakati.

GONG svoja opažanja o izbornom procesu u inozemstvu temelji na izvještajima 83 promatrača i 17 mobilnih promatračkih ekipa, koji su do 10 sati obišli 55 biračkih mjesta.

Na temelju prikupljenih i obrađenih informacija s terena GONG navodi da su birački odbori zaprimili potreban broj birački materijal te uglavnom pravilno pripremili biračka mjesta za dolazaka birača. 

>> Počeli izbori u inozemstvu

>> Otvorena birališta u BiH, Srbiji, Skandinaviji i Austriji 

>> Glasovanje u BiH protječe bez poteškoća

>> Mostar: Na glasačkim mjestima nema gužvi

Biračka su mjesta otvorena na vrijeme izuzev biračkog mjesta br. 5. Hobart u Australiji koje je otvoreno s pola sata zakašnjenja. 

Profesionalizam biračkih odbora je zadovoljavajući, kao i suradnja GONG-a s biračkim odborima i izbornim povjerenstvima, ističe se u priopćenju.

Što se tiče kršenja izborne procedure, GONG navodi da je s nekoliko biračkih mjesta prijavljeno da su predsjednik ili zamjenik predsjednika biračkog odbora članovi stranke. 

Riječ je o sljedećim biračkim mjestima: Biračkom mjestu br. 11. u Travniku, gdje je član biračkog odbora Dario Lozančić (HNS) ujedno i kandidat na Nezavisnoj listi Lijanovića u XI. izbornoj jedinci; Biračkom mjestu br. 55. u Čapljini, gdje su predsjednica biračkog odbora Nives Rotim i njen zamjenik Mario Bagarić članovi HDZ-a BiH; Biračkom mjestu br. 50. u Širokom Brijegu gdje je predsjednik biračkog odbora član HDZ-a. 

Na biračkom mjestu br. 44. u Mostaru predsjednica biračkog odbora Marija Gagro je članica HDZ-a BiH; na biračkom mjestu br. 5. Hobart u Australiji predsjednik i zamjenik predsjednika biračkog odbora su članovi HDZ-a, a na tom je biračkom mjestu primijećeno da članovi biračkog odbora nisu bili upoznati s procedurom glasovanja.

Na svim biračkim mjestima u Širokom Brijegu predstavnik Konzulata naložio je tajnici Općine da komunicira s Diplomatsko-konzularnim predstavništvom u Mostaru oko izdavanja potvrda, iako bi to trebala biti njegova dužnost. 

Na biračkom mjestu br. 71. u Ljubuškom nema predstavnika Konzulata, a predsjednik biračkog odbora ne zna proceduru
postupanja s biračima koji traže potvrde.

Na biračkim mjestima 118., 119. i 120. u Domaljevcu - Šamac,
zaštitar, uniformirana osoba, zadržava se na biračkom mjestu unatoč upozorenjima predsjedniku biračkog odbora.

Na biračkom mjestu br. 115. u Orašju, te biračkim mjestima br. 118., 119., 120., 121. i 122. u Domaljevcu listići nisu zalijepljeni na glasačke kutije.

Na biračkom mjesto br. 13. u Travniku promatrač GONG-a nije pušten unatoč Odluci o imenovanju.

Izbore za zastupnike u Hrvatski sabor u inozemstvu promatraju 83 GONG-ova promatrača na biračkim mjestima u BiH (60) i Srbiji (10) te još 13 u drugim zemljama: Australija (1), SAD (4), Njemačka (2), Belgija (1), Švicarska (1), Nizozemska (2), Švedska (1) i Francuska (1).

Dodatno, 17 mobilnih timova (ukupno još 34 promatrača) obilazi
biračka mjesta u BiH.

Sljedeće priopćenje GONG-a bit će objavljeno u 16 sati. 

DIP o glasovanju

 Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske izvijestilo je kako je primilo dojave da nekim biračima na biračkim mjestima u inozemstvu, primjerice u Australiji, nije omogućeno glasovanje, a riječ je, navodi DIP, o onim biračima koji nisu na vrijeme ispunili svoju zakonsku obvezu da se prvotno registriraju za glasovanje u inozemstvu ili nisu podigli odgovarajuće
potvrde.

To su oni trebali učiniti u smislu članka 16., 17. i 40. Zakona o
popisima birača ("Narodne novine" 19/07). DIP podsjeća da su rečeni propisi doneseni u cilju da se izbjegne mogućnost dvostrukoga glasovanja, jednom u inozemstvu, a jednom u domovini.

Birački odbori nisu ovlašteni dopustiti takvim biračima glasovanje.

Državno izborno povjerenstvo putem medija već je upozorilo da je
moguće da će se dogoditi takvi slučajevi, a nadležna tijela pozivala su u pripremi ovih izbora, u više navrata, birače da poduzmu te radnje koje su zakonska pretpostavka za takav oblik glasovanja, kaže se u priopćenju.

Riječ je o biračima koji nisu ispunili svoju zakonsku obvezu i koji
moraju biti svjesni vlastite odgovornosti, kada nisu postupili po
Zakonu, iako su za to imali na raspolaganju vrijeme više od osam mjeseci.

Državno izborno povjerenstvo opet poziva sve birače koji zbog osobnih propusta nisu ispunili svoju zakonsku obvezu, da u takvom slučaju
omoguće miran i zakoniti rad biračkih odbora.

To isto se odnosi i na birače u domovini koji nisu poštovali
proceduru ispisa s popisa birača u mjestu svog prebivališta i upisa na taj popis u mjestu boravišta na dan 25. studengoa 2007.

Svatko je dužan pridržavati se zakona i mora biti svjestan osobne
odgovornosti kada nije postupio u skladu s propisima, kaže se u
priopćenju DIP-a. 

Povezane teme