54,371 radnik bez plaće

'Državu nije briga što nam se raspadaju brakovi i što nas djeca napuštaju'

Gotovo 55 tisuća zaposlenih svaki dan dolazi na posao, ali ne prima plaću. Mnogima od njih poslodavac je država koja je propisala kako je neisplata plaća kazneno djelo.

U Hrvatskoj 54.371 radnik svakodnevno dolazi na posao, ali ne prima plaću za svoj rad. Riječ je od 3,8 posto od ukupnog broja zaposlenih.
Iako je država donijela zakon da je neisplata plaća kazneno djelo, ni sama ga se ne pridržava. Puno je tvornica u kojima je država stopostotni ili većinski vlasnik, a plaće radnicima ne isplaćuje redovito. Jedna od takvih je i tvornica 3. Maj Motori i dizalice.
 

Bosiljka Zlojutro, glavna sindikalna povjerenica u tvornici, kaže:
'Mi smo u stopostotnom vlasništvu države, a neisplata plaća je kazneno djelo. Taj je zakon donijela ova vlada, a tri mjeseca nam nije isplaćena plaća. Da tužimo državu? Nju ne interesira što se ljudima raspadaju brakovi, što djeca odlaze od njih.'


 Radnici Adriadiesela štrajkaju već 11 dana: 'Liniću - 122 dana bez plaće'

Neisplata plaća i neuplaćivanje doprinosa kazneno je djelo za koje prijeti zatvorska kazna do tri godine.
Mirando Mrsić, ministar rada, u obranu države kao 'nemarnog gospodara' kaže sljedeće:
'Kada govorimo o neisplati plaća jasno je da ćemo morati brže djelovati i da tu moramo brže djelovati što se tiče porezne, ali i drugog sustava'.
 

A do tada, radnici poput ovih u tvornici 3. Maj Motori i dizalice, preživljavat će uz pomoć trikova.
'Imam u kući, srećom, dva penzionera, mamu i baku. One me hrane, sramota me reći, ali to je tako. Ostali se zadužuju, ne jedu na poslu ili idu pješke do radnog mjesta', opisuje umijeće preživljavanja Milan Šašić, tehnolog.
 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook