Tužiteljstvo je, kaže, razočarano ishodom presude, ali će je poštovati u skladu s međunarodnim kaznenim pravom.
Kao i u svim predmetima, ako potrebni uvjeti budu ispunjeni, tužiteljstvo će razmisliti o postupku preispitivanja presude. Također, napominje Brammertz u priopćenju, tužiteljstvo će sve podatke koji su skupljeni dati na raspolaganje pravosudnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji kako bi se domaćem pravosuđu omogućilo kazneno gonjenje zločina počinjenih u vezi s Olujom.
>> Del Ponte: Nevjerojatno! Srbi ovu presudu ne mogu prihvatiti!
>> Mišetić prijavljuje Del Ponte švicarskoj odvjetničkoj komori
Vjerujemo da će pravosudne vlasti u Hrvatskoj biti dorasle svojim obavezama, ističe se u priopćenju. Tužiteljstvo S. Brammertza ističe dalje kako su suprotna mišljenja dvojce sudaca ukazala na brojna pitanja koja proizlaze iz drugostupanjske presude.
Pitanja koja su pažnju izazvala i izvan Haaga odnose se na osiguravanje dosljednih standarda za preispitivanje u žalbenom postupku, ocjenjivanje ukupnosti dokaza u spisu i iskazivanje primjerenog poštovanja činjeničnim nalazima raspravnog vijeća. Važno je da se o tim pitanjima razmisli, a nadamo se da će, konačno, to biti katalizator za dalje jačanje sistema međunarodne pravde, zaključuje Brammertz u priopćenju. (Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook