Vaša Ekselencijo, kada smo zadnji put razgovarali, rekli ste mi da je vojni udar pokušala frakcija unutar vojske, nakon toga uhićeno je 13.000 ljudi, među njima suci i profesori. Što se dogodilo, tko stoji iza toga?
Vrlo je jasno da su gulenisti, FETO teroristička organizacija, iza pokušaja vojnog udara. Ta organizacija ima nekoliko ogranaka, ne samo u vojsci, već i u pravosuđu, ali i u drugim tijelima administracije.
Postoje li u Hrvatskoj?
Znamo da postoji organizacija koja radi u Hrvatskoj i sva obavještajna izvješća i informacije prenesene su hrvatskim vlastima na vrijeme.
A što rade?
Ima škola stranih jezika koja ovdje radi, osim toga, pokušavaju organizirati i neke druge aktivnosti, ali i hrvatske su vlasti vrlo oprezne i gledaju što rade. Nadam se da će se ta suradnja hrvatskih i turskih vlasti nastaviti.
Mnogo je kritika Turskoj sa zapada i iz Europske unije, posebice na mogućnost uvođenja smrtne kazne.
Prije svega moramo u obzir uzeti volju naroda koji se osjeća izdano od terorističke grupe u vojnoj uniformi.
Ako vratite smrtnu kaznu, ne možete biti članica Europske unije, to su svi lideri EU poručili Turskoj. Što kažete na to?
Prvi prioritet je da osiguramo sigurnost i vratimo život u normalu u Turskoj, a u budućnosti ćemo vidjeti što će biti posljedice smrtne kazne ako je vratimo u zakonodavstvo ili ne.
Amnesty International je izvijestio o kršenjima ljudskih prava zatvorenika, koji je vaš odgovor na to?
Nisam pogledao izvješće Amnesty Internationala, ali svi moraju biti svjesni da je Turska država demokracije. Ne zaboravimo da se 15. srpnja pokušalo svrgnuti vladu, demokratski izabranu vladu i predsjednika. Aktivisti za ljudska prava i sve druge relevantne institucije moraju uzeti u obzir da smo sada mogli biti pod vladavinom vojske da je udar uspio.
Hvala Vam na razgovoru.